Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 03.09.2017

KOWR rozpoczyna działalność. Jakie ma zadania?

Od 1 września istnieje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przejął on między innymi zadania dwóch likwidowanych agencji: Nieruchomości Rolnych oraz Rynku Rolnego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozostaje umacniając swój status podstawowej agencji płatniczej.
Posłuchaj
  • O tym czym zajmie się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Restrukturyzacja instytucji działających na rzecz rolnictwa, służyć ma usprawnieniu obsługi producentów rolnych oraz poczynieniu oszczędności. Takiego założenia nie podważa Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Jednak jego zdaniem, zmiany należało przeprowadzić inaczej.

- Rzeczywiście bez sensu było dalsze utrzymywanie trzech agencji, chociażby w świetle zmian dotyczących sprzedaży polskiej ziemi. Sugerowaliśmy ministrowi, żeby część zadań z Agencji Rynku Rolnego przenieść do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast Agencję Nieruchomości odchudzić o 40 proc. w związku ze zmniejszeniem obowiązków, wtedy nie byłoby zamieszania, pracy i pewnie byłoby to o wiele tańsze. Jeśli minister podjął decyzję o utworzeniu takiego ośrodka, to nie pozostaje nam nic innego, żeby wesprzeć i pomóc, żeby ten ośrodek dobrze funkcjonował – mówi Sławomir Izdebski.

Zmiana strukturalna

Zaletą nowych uregulowań jest skupienie kompetencji kilku instytucji w ramach jednego ośrodka decyzyjnego, podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

- Dla mnie istotne jest to, że pomoc krajowa będzie w jednej agencji. Jedna instytucja będzie się zajmowała polityką rolną i agrarną. To zmniejszy biurokrację. Uważam, że nowa instytucja KOWR przybliży się do rolników, będzie działała w każdym województwie, więc decyzje co do polityki krajowej będą podejmowane szybciej – dodaje Wiktor Szmulewicz.

Profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uważa, że powstanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa to wyraz zmian w polityce rolnej Unii Europejskiej, wyrażających się odchodzeniem od  interwencji na poszczególnych rynkach rolnych, na rzecz działań bardziej kompleksowych o charakterze społeczno-gospodarczym.

- Następuje odejście od polityki wspólnej polityki rolnej. Od działania na poszczególne rynki, próbuje się stworzyć rozwiązania obejmujące wiele zagadnień, które rozwiązują problemy społeczne, dochodowe, a w jak najmniejszym stopniu zakłócające mechanizmy rynkowe – wyjaśnia.

Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso oczekuje, że skumulowanie w ramach jednego ośrodka decyzyjnego działań, za które dotychczas odpowiadały dwie agencje, przyczyni się do sprawniejszego załatwiania spraw zarówno rolników jak i przetwórców rolno-spożywczych.

- Mam nadzieję, że jedna agencja spowoduje to, że będzie łatwiej i szybciej i bezpieczniej. Zanim to zacznie funkcjonować na nowo, to pewnie niektóre rzeczy się odwleką, ale docelowo ma to pomóc zarówno przemysłowi, jak i rolnikom -

Powstanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ciągu 10 lat ma przynieść prawie miliard złotych oszczędności.

Poza krajowym, utworzono też regionalne Ośrodki Wsparcia Rolnictwa. Powstały one w miastach wojewódzkich oraz w Koszalinie.

Dariusz Kwiatkowski, abo