Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 30.10.2017

mObywatel: aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji już dostępna. Tożsamość potwierdzisz smartfonem

Można już zweryfikować tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją bez konieczności legitymowania się plastikowym dowodem osobistym. Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało w poniedziałek wirtualną platformę mObywatel.
Posłuchaj
  • Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska: aplikacja na początku przyda się w kontaktach między obywatelami (IAR)
  • Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska: obecnie z aplikacji mogą skorzystać posiadacze smartfonów z systemem Android (IAR)
Czytaj także

Dostęp do niej można uzyskać za pośrednictwem smartfona.

Jak to działa?

Pierwszą usługą w aplikacji mObywatel jest mTożsamość. Jak sama nazwa wskazuje, za jej pomocą można potwierdzić swoją tożsamość bez konieczności legitymowania się dowodem osobistym. Swoje dane można wyświetlić w specjalnej aplikacji, za pomocą telefonu komórkowego. Dane można przekazać na telefon innego użytkownika aplikacji i pobrać również i zapisać jego dane.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska powiedziała, że aplikacja na początku przyda się w kontaktach między obywatelami. Jako przykład szefowa resortu podaje wynajęcie mieszkania czy drogową stłuczkę. W obu przypadkach trzeba potwierdzić tożsamość. Z aplikacji mogą skorzystać też mali przedsiębiorcy, na przykład sprzedawca w sklepie z alkoholem, który chce zweryfikować wiek klienta.

Kolejne etapy wdrażania programu

Obecnie z aplikacji mogą skorzystać posiadacze smartfonów z systemem Android. Na początku przyszłego roku z aplikacji będą mogli skorzystać używający iOS. Minister Streżyńska liczy, że w połowie listopada aplikacja będzie dostępna dla biznesu. W przyszłym roku po przejściu procesu legislacyjnego z programu będą mogli korzystać urzędnicy. Kolejny etap to dodawanie nowych funkcji - na przykład karty studenta czy kart miejskich. On, jak informuje resort, zacznie się w drugiej połowie 2018 roku.

Korzystanie z aplikacji jest bezpieczne

Resort zapewnia, że korzystanie z aplikacji jest bezpieczne.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane specjalnym certyfikatem, który potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do danej osoby i jej telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu, zapewnia MC, dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

Dodatkowo można całkowicie zastrzec wydany certyfikat w aplikacji na innym smartfonie lub pod numerem (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Usługa działa również, gdy telefon nie jest podłączony do internetu. Według informacji Ministerstwa Cyfryzacji po godzinie 9 aplikację pobrano ponad 4,5 tysiąca razy. Jej utworzenie kosztowało około 970 tysięcy złotych.

IAR/Ministerstwo Cyfryzacji, awi