Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 07.12.2017

Impact Fintech’17: przed nami płatności sterowane głosem

Nowych technologii w finansach będzie dynamicznie przybywać, a nasze płatności będą szybsze i bardziej wygodne – przekonują uczestnicy Kongresu Impact Fintech’17w Katowicach.
Posłuchaj
  • Jak będą wyglądać płatności w niedalekiej przyszłości mówią goście Kongresu Impact Fintech’17 w Katowicach./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Czytaj także

Jak mówi Marcin Adamczyk z z Blue Media, metody płatności w naszych bankach należą już do najnowocześniejszych w Europie.

Firmy fintech i banki stawiają na innowacyjne metody usprawniające płatności

I podkreśla rozwój bankowości internetowej i mobilnej, gdzie nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami pracują nie tylko firmy fintech, ale i same banki.

Wśród nowych trendów wskazuje na płatności biometryczne - większość smartfonów już z tego korzysta. Wymienia również autoryzację za pomocą odcisków palców, oraz inne metody usprawniające płatności.

Innowacji będzie coraz więcej

Sektor płatniczy rozwija się obecnie dość szybko, w dużej mierze dzięki przełomowym innowacjom pojawiającym się na rynkach globalnych.

− Innowacyjnych metod płatności przybywa – a to dopiero początek, tłumaczy Tomasz Jakubczyk, Alior Bank.

Przed nami płatności sterowane głosem

Jak wylicza, widać już wykorzystanie bardziej zaawansowanych technik, np. biometrycznych – np. pierścionków czy opasek na rękę z funkcjonalnością płatniczą, elektronicznych portfeli.

− Uważam, że na polskim rynku upowszechnią się niebawem urządzenia do płatności sterowane głosem, uważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Wygoda i bezpieczeństwo przekonują najbardziej do innowacyjnych rozwiązań

−Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo naszych płatności – dodaje Marcin Adamczyk z Blue Media.

− Wygoda i bezpieczeństwo przekonują nas najbardziej do innowacyjnych rozwiązań, dodaje.

− Właśnie wygoda i zapewnienia bezpieczeństwa na masową skalę - są kluczem do przekonania się do innowacyjnych płatności, mówi ekspert.

I podaje przykład płatności bezstykowych, które w błyskawicznym tempie znalazły uznanie Polaków.

Płatności bezgotówkowe będą rosły, ale dla gotówki też jest miejsce

Strategicznie rynek bezgotówkowy będzie rósł - takie są nieubłagane trendy światowe, w Polsce dodatkowo mocno wspierane przez rząd.

− Nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie  gotówka zniknie z obiegu – uspokaja Robert Malicki, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

− Nie ma żadnych danych, że spada zapotrzebowanie na gotówkę. Jest wręcz nawet odwrotnie – w krajach im większy postęp gospodarczy, tym jest większe zapotrzebowanie na tradycyjne pieniądze, mówi prezes.

W Skandynawii płatności bezgotówkowe stanową już 90 proc. operacji

Jednak liczba transakcji bezgotówkowych dokonywanych na świecie z roku na rok stale rośnie. W Skandynawii stanowią już one ponad 90 proc. wszystkich płatności.

Według Ministerstwa Rozwoju szacunkowa liczba płatności bezgotówkowych w naszym kraju jest na poziomie około 30 proc.

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, Justyna Golonko, jk