Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 08.12.2017

Prezydent przyjął dymisję B. Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera

Prezydent Andrzej Duda przyjął rezygnację złożoną przez premier Beatę Szydło i jej gabinet. Na Prezesa Rady Ministrów desygnował dotychczasowego wicepremiera, Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów. Nowy premier ma 14 dni na przedstawienie swojego gabinetu.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję premier Beaty Szydło i jej rządu. Jednocześnie desygnował Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów.Podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podziękował Beacie Szydło za wspólną pracę./IAR/.
  • Prezydent Andrzej Duda desygnując Mateusza Morawieckiego na stanowisko szefa rządu, mówił, że nowo mianowanego premiera czeka bardzo trudna i odpowiedzialna misja./IAR/.
  • Mateusz Morawiecki, przemawiając podczas uroczystości, zapowiedział kontynuowanie prac rządu Beaty Szydło./IAR/.
  • Mateusz Morawiecki podkreślił, że praca w rządzie Beaty Szydło była dla niego zaszczytem./IAR/.
Czytaj także

Tym samym Mateusz Morawiecki otrzymał misję utworzenia rządu. Do czasu jego sformowania obowiązki będzie pełnił gabinet Beaty Szydło.

Beata Szydło złożyła w czwartek na ręce Komitetu Politycznego PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny PiS wysunął na stanowisko premiera kandydaturę wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Prezydent po przyjęciu dymisji Szydło: dziękuję za wszystkie momenty dobrej współpracy

Bardzo dziękuję za wszystkie momenty dobrej współpracy przez te ponad dwa lata - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek po przyjęciu dymisji rządu Beaty Szydło.



− Bardzo dziękuję za wiele serdeczności, bardzo dziękuje przede wszystkim za wiele wysiłku dla Rzeczpospolitej, bo tylko ktoś, kto oglądał pani prace z bliska i pani służbę dla Polski, wie, jak bardzo była ona trudna, jak wiele wymagała ona wysiłku i psychicznego i fizycznego, jak wielkim stresom była pani poddana, podejmując różne trudne decyzje, jak niezwykle odpowiedzialne to były decyzje - powiedział prezydent.

− Chociaż ten moment nie jest momentem miłym, ani dla pani premier, ani dla mnie, jako prezydenta, ale także i człowieka, z którym pani premier jest emocjonalnie związany, ja chcę mimo wszystko (...) bardzo mocno powiedzieć, że nie tylko pani premier dziękuję, ale także i gratuluję - dodał Andrzej Duda.

Duda do Szydło: w annałach historii będzie pani zapisana wielkimi literami

- Może pani premier spojrzeć z satysfakcją na te dwa lata i jestem pewien, że w annałach historii będzie pani zapisana wielkimi literami, z niezwykle pozytywnym wizerunkiem - zwrócił się do Beaty Szydło prezydent Andrzej Duda po przyjęciu dymisji jej gabinetu.



Prezydent w swym wystąpieniu zwrócił uwagę, że Polska od 1989 r. miała 16 premierów i tylko trzech z nich urzędowało dłużej niż Beata Szydło.

"Żaden chyba z nich nie może szczycić się tak trudnymi, a jednocześnie z sukcesem przeprowadzonymi reformami prospołecznymi, jaki przeprowadziła pani premier wraz ze swoim rządem" - mówił o Szydło prezydent. Wskazał m.in. na program Rodzina 500 Plus, podwyższenie płacy minimalnej oraz ustanowienie stawki godzinowej. Mówił też o przeprowadzonym wspólnie z nim obniżeniu wieku emerytalnego.

"Chociaż jest ten smutny moment, w którym następuje zmiana i ktoś odchodzi z zajmowanego stanowiska, to była pani premier dobra służba. Ja wiem, że to był wielki wysiłek, ogromny, ale może pani premier spojrzeć z satysfakcją na te dwa lata i jestem pewien, że w annałach historii Rzeczypospolitej będzie pani zapisana wielkimi literami, z niezwykle pozytywnym wizerunkiem" - powiedział Duda.

Morawiecki: dziękuję Beacie Szydło za to, co zrobiła dla biało-czerwonej drużyny

Dziękuję pani premier Beacie Szydło za to, co zrobiła dla biało-czerwonej drużyny; bardzo się cieszę, że mogłem być częścią tej drużyny i swoją cegiełkę przez ostatnie dwa lata dołożyć - powiedział Mateusz Morawiecki po tym jak prezydent Andrzej Duda desygnował go na nowego premiera.

"Z panią premier Beatą Szydło pracować to był wielki honor. Bardzo wiele ważnych zadań, celów osiągnęliśmy. Chciałbym podziękować w tym miejscu przede wszystkim pani premier Beacie Szydło za to wszystko, co zrobiła dla biało-czerwonej drużyny" - podkreślił.

Morawiecki zaznaczył, że bardzo się cieszy, że mógł być częścią tej drużyny i swoją cegiełkę przez ostatnie dwa lata dołożyć do wzmocnienia architektury politycznej, społecznej, gospodarczej całej RP.

Morawiecki: program, który realizowaliśmy będzie dla mnie drogą i drogowskazem

Desygnowanie na stanowisko premiera to dla mnie wielki zaszczyt, który będę starał się przekuwać w rzeczywistość, a program, który realizowaliśmy będzie dla mnie drogą i drogowskazem - powiedział w piątek Mateusz Morawiecki desygnowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na szefa rządu .



Morawiecki podkreślił, że w przypadku, gdy większość parlamentarna rozstrzygnie "w najbliższym czasie" pozytywnie powołanie go na stanowisko premiera, będzie starał się ten "zaszczyt" przekuwać w rzeczywistość.

"Chcę powiedzieć, że ten program, który realizowaliśmy będzie nadal dla mnie drogą i drogowskazem zarazem, żeby jak najlepiej służyć polskiemu społeczeństwu, polskim rodzinom, bo to była taka latarnia, która świeci bardzo mocno dla nas i która chce żeby jak najmocniej świeciła w przyszłości" - powiedział Morawiecki.

Jak podkreślił chce służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski, polskiej gospodarki oraz pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Prezydent do Morawieckiego: proszę o wsparcie i wyrozumiałość w moich kontaktach z ministrami

Proszę o wsparcie i wyrozumiałość w moich kontaktach z ministrami, zwłaszcza tymi, z którymi w sensie merytorycznym, kompetencyjnym, jako prezydent, mam najwięcej do czynienia - powiedział prezydent Andrzej Duda zwracając się do desygnowanego na nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

Andrzej Duda zwracając się do Morawieckiego powiedział, że misja premiera, to "misja bardzo trudna, niezwykle odpowiedzialna". "Ale jestem przekonany, że pan jej podoła" - podkreślił.



"W programie, który przedstawialiśmy razem w czasie dwóch kampanii wyborczych: prezydenckiej, i parlamentarnej w 2015 r. został jeszcze cały szereg elementów do zrealizowania, bardzo trudnych elementów, nie mam wątpliwości, że będzie pan umiał dbać o finanse państwa, bo przez ostatnie ponad dwa lata, umiał to pan jako wicepremier pokazać, zdobył pan też potrzebne doświadczenie. Jestem przekonany, że ta misja będzie dobrze realizowana" - powiedział prezydent.

"Jest pan moim premierem i ja będę nie tylko za pana trzymał kciuki, ale chcę powiedzieć, że jestem w każdym momencie otwarty na współpracę" - zadeklarował.

Dodał, że ma nadzieję na dobrą współpracę z Morawieckim. "Że to będzie prawdziwe współdziałanie w najlepszym tego słowa znaczeniu, w sensie konstytucyjnym, jakie tylko można wypracować pomiędzy głową państwa, a szefem rządu. Na to niezwykle liczę" - powiedział Andrzej Duda.



"Z góry proszę też o wsparcie i wyrozumiałość w moich kontaktach z ministrami. Zwłaszcza tymi, z którymi w sensie merytorycznym, kompetencyjnym, jako prezydent, mam najwięcej do czynienia, bo taka właśnie współpraca z czynnym udziałem premiera jest w moim przekonaniu, także po moim ponad dwuletnim doświadczeniu, najbardziej owocna i przynosi najwięcej korzyści" - powiedział prezydent.

Mateusz Morawiecki ma 14 dni na przedstawienie składu nowego gabinetu

Zgodnie z konstytucją, od desygnacji, czyli od dziś, Mateusz Morawiecki będzie miał 14 dni na przedstawienie składu swojego gabinetu. Gdy to się stanie, prezydent powoła nowy rząd, odbierając przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.


Czytaj więcej
morawiecki 1200 free.jpg
Morawieckiemu jako premierowi powinno być łatwiej przeforsować niektóre pomysły. Eksperci gospodarczy komentują

Kiedy poznamy program nowego rządu?

Następny krok to expose, czyli przemówienie przedstawiające program rządu. Na jego wygłoszenie przed Sejmem i złożenie wniosku o udzielenie przez izbę Radzie Ministrów wotum zaufania Mateusz Morawiecki będzie miał dwa tygodnie od zaprzysiężenia swojego gabinetu.


Czytaj więcej
morawiecki 1200.jpg
https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/1951266,Morawieckiemu-jako-premierowi-powinno-byc-latwiej-przeforsowac-niektore-pomysly-Eksperci-gospodarczy-komentuja

Mateusz Morawiecki pełnił funkcje wicepremiera od września 2016 r.

Funkcję ministra finansów Morawiecki zaczął pełnić pod koniec września 2016 r. kiedy to z gabinetu Szydło odszedł dotychczasowy szef tego resortu Paweł Szałamacha. Morawiecki po połączeniu stanowisk ministra rozwoju i ministra finansów, stanął też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM). Od marca 2016 r. jest członkiem PiS.

Mateusz Morawiecki w latach 1996-2004 pracował jako nauczyciel akademicki. Od listopada 1998 roku był związany z Grupą Banku Zachodniego WBK (wcześniej z Bankiem Zachodnim), w którym był doradcą prezesa zarządu, nadzorował Biuro Analiz Ekonomicznych i Departament Handlu Międzynarodowego, dyrektorem zarządzającym, a od 2001 r. członkiem zarządu. Od marca 2007 do listopada 2015 Morawiecki był prezesem zarządu tego banku. W tym czasie BZ WBK stał się jednym z trzech największych banków w kraju.

Od 2010 był członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. W latach 2007 - 2015 był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce.

NRG, IAR, PAP, jk