Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.12.2017

Dopłaty bezpośrednie: od 2018 roku preferowane składanie wniosków przez internet

Od nowego roku preferowaną formą ubiegania się o przyznanie dopłat dla rolników będzie wniosek elektroniczny. Mówi o tym projekt nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich, który w styczniu ma trafić do Sejmu.
Posłuchaj
  • Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki: chcemy, żeby 100 proc. wniosków było złożonych w formie elektronicznej (IAR)
  • Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki: masowe składanie dokumentów przez internet ma umożliwić nowa wersja aplikacji "e-wniosek" (IAR)
Czytaj także

W tym tygodniu przyjęła go Rada Ministrów. O dopłaty w Polsce ubiega się ponad milion trzysta tysięcy osób rocznie.

Składanie wniosków ułatwi specjalna aplikacja

Ponad 90 procent wniosków o dopłaty co roku dociera do podległej resortowi rolnictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie papierowej. Wiceminister Ryszard Zarudzki ma jednak nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja się zmieni.

- Naszym założeniem jest to, by sto procent wniosków w kolejnym roku było już złożonych w formie elektronicznej. Jest to duże zadanie logistyczne. Pracujemy już nad tym by zadbać i o infrastrukturę i o promocję, by zdążyć przekazać rolnikom niezbędne informacje - podkreślił.

Masowe składanie dokumentów przez internet ma umożliwić nowa wersja aplikacji "e-wniosek", która dostępna będzie dla beneficjentów dopłat od przyszłorocznego naboru - przypomina Ryszard Zarudzki.

- Będzie trzeba mieć konto oraz dane do logowania. Myślę, że rolnicy będą przygotowani na tę zmianę. Zawsze mogą liczyć również na pomoc doradców, izb rolniczych oraz pracowników Agencji. Niejednokrotnie rolnicy sobie już radzili, a cyfryzacja jest pewną perspektywą, od której nie da się uciec - tłumaczył wicemiister.

Łatwiej będzie uniknąć nieprawidłowości

Nowa aplikacja ma zachęcić rolników do składania wniosków przez internet. Argumentem, aby z niej skorzystać będzie m.in. to, że będzie możliwe złożenie wniosku bez konieczności modyfikowania danych, w przypadku, gdy powierzchnie deklarowane do płatności nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego roku (uproszczony tryb złożenia wniosku).

W trakcie wypełniania wniosku wyświetlane będą na bieżąco wskazówki w zakresie uzupełniania pól, dołączania wymaganych załączników, a także komunikaty o stwierdzonych brakach lub błędach we wniosku o przyznanie płatności. Ich poprawienie lub uzupełnienie przed zatwierdzeniem i wysłaniem wniosku do biura powiatowego ARiMR pozwoli na uniknięcie zmniejszeń dopłat z powodu stwierdzonych nieprawidłowości.

Ponadto kontrole wstępne w zakresie przekroczenia maksymalnego kwalifikowanego obszaru do płatności oraz tzw. kontrole krzyżowe umożliwia korygowanie danych w okresie składania wniosków bez ryzyka zmniejszenia dopłat i ewentualnych kar.

Prawidłowo wypełnione wnioski w aplikacji eWniosekplus nie będą wymagały dodatkowych wyjaśnień składanych przez rolników, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku oraz da szansę na wcześniejszą wypłatę płatności - podkreśliła Agencja.

Dodatkowo zaletą nowej aplikacji jest możliwość złożenia wniosku przy wykorzystaniu tabletu lub smartfonu.

Prawie 10 mld zł w formie zaliczek trafiło do rolników

W tym roku prawie 10 mld zł trafiło do 1 mln 314 tys. rolników w formie zaliczek z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich.

Zastępczyni Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek mówiła Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, że zaliczki są stosowane do wszystkich płatności wypłacanych w Polsce: jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności związanych z produkcją, płatności dodatkowych i płatności dla młodych rolników. Warunkiem przyznania zaliczki jest zakończenie kontroli administracyjnej, która uwzględnia również wyniki z kontroli na miejscu.
   
Zaliczki w pierwszej kolejności otrzymali rolnicy z terenów poszkodowanych przez nawałnice i huragany - dodawała Beata Orzołek. jak mówiła, byli to rolnicy z niektórych powiatów województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego. W następnej kolejności zaliczki były naliczane dla rolników z terenów, na których wystąpił afrykański pomór świń, czyli z miejscowości województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł.

Nabór wniosków w ramach przyszłorocznych dopłat rozpocznie się w połowie marca.

IAR/PAP/NRG, awi