Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 06.02.2018

Resort finansów przypomina o konieczności przesyłania JPK

W tym miesiącu po raz pierwszy wszyscy podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej jednolity plik kontrolny VAT (JPK). Ostatnią grupą objętą tym obowiązkiem są mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 pracowników oraz  osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Ministerstwo Finansów prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną, która ma pomóc mikroprzedsiębiorcom w złożeniu jednolitego pliku kontrolnego VAT.
Posłuchaj
  • Resort finansów przypomina o konieczności przesyłania JPK (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Czytaj także

Jak mówi Zbigniew Wiliński, wicedyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów, na stronie: www.jpkmf.gov.pl są wszystkie potrzebne informacje dla osób, które nie miały jeszcze styczności z tą ewidencją, a także dwie bezpłatne aplikacje do pobrania.

- To doskonale wcześniej znana przedsiębiorcom aplikacja Klient JPK 2.0, i nowość - aplikacja e-mikrofirma, która pozwala na wystawienie faktur VAT, zapisanie faktur krajowych, tworzenie ewidencji. Umożliwia też podpisanie i wysłanie JPK do szefa Krajowej Administracji Skarbowej - mówi.

Trzy dostępne opcje

Samo podpisanie deklaracji, zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców, będzie bardzo proste. Można to zrobić za pomocą specjalnej bramki, profilu zaufanego i kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Przemysław Koch, pełnomocnik do spraw informatyzacji w Ministerstwie Finansów mówi, że od początku miesiąca działa Centrum Operacyjne JPK VAT, które monitoruje całą akcję przesyłania deklaracji.

- Sprawdzamy ile plików otrzymaliśmy, jakość tych plików. Weryfikujemy, dla jakiej liczby plików wystawiliśmy już urzędowe potwierdzenie odbioru oraz jaką metodą pliki są podpisywane. To ogromna akcja, jesteśmy na początku drogi. Na chwilę obecną spłynęło do nas około 12,5 tysiąca plików. Do 26 lutego spodziewamy się miliona 600 tysięcy plików - dodaje.

Warto wyrobić profil zaufany

Wiceminister finansów, Marek Zagórski zaapelował do mikroprzedsiębiorców, by zakładali sobie profil zaufany. Przypomniał, że bramka do przesyłania deklaracji jest rozwiązaniem tymczasowym, tylko na ten rok, a w 2019 nie będzie można już z niej korzystać. Wskazywał, że profil zaufany jest także "kluczem" do innych usług w administracji publicznej.

Obecnie z narzędzi elektronicznych przy rozliczaniu się korzystają przede wszystkim firmy średnie i duże. Ministerstwo Finansów chciałoby zachęcić 600 tysięcy małych podmiotów gospodarczych, żeby zaczęły to robić. Od 600 do 700 tysięcy firm korzysta z usług biur rachunkowych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md