Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 02.03.2018

Twórcy innowacyjnych produktów wyróżnieni. Znamy Polskie Produkty Przyszłości

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców w dwudziestej, jubileuszowej edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Uhonorowano innowacyjne rozwiązanie leczenia nowotworów IntraLine, miejski pojazd elektryczny Triggo oraz technologię zagospodarowania popiołów lotnych.

Prezes PARP Patrycja Klarecka mówi, że do konkursu zgłoszono 111 prac, co jest rekordowym wynikiem.

- To pokazuje, że rzeczywiście ta działalność innowacyjna w Polsce zaczyna się rozwijać, że przedsiębiorcy i jednostki naukowo-badawcze zaczynają ze sobą współpracować dla dobra polskiej gospodarki. Poziom prac był bardzo wysoki. W tym konkursie stawiamy na jakość. Wszyscy laureaci mogą się ubiegać o grant w wysokości 100 tysięcy złotych na promocję swojego innowacyjnego rozwiązania - dodaje.

Eko-kruszywo rodem z Polski

Zespół Instytutu Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego otrzymał otrzymał dwie nagrody: główną w kategorii jednostki naukowej i przedsiębiorcy oraz specjalną za ekoprodukt. Danuta Kukielska z Instytutu mówi, że doceniona została innowacyjna metoda pozyskiwania kruszywa tylko i wyłącznie z odpadów, pochodzących m.in. ze ścieków czy górnictwa. Takie kruszywo może zostać wykorzystane na przykład przy budowie dróg.

Pomoc dla chirurgów

Produktem przyszłości jednostki naukowej został akcelerator śródoperacyjny IntraLine, zbudowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Agnieszka Syntfeld-Każuch z NCBJ wyjaśnia, że w czasie operacji ułatwia on chirurgom naświetlanie tkanek nowotworowych po wycięciu guza piersi u kobiet. Co ważne, urządzenie jest mobilne i poręczne dla chirurga, który może precyzyjnie kierować promieniowanie w konkretne miejsce. Wkrótce ma ono trafić do Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Lekki i wygodny pojazd

Również innowacyjnym produktem w skali światowej jest zwycięzca w kategorii produkt przyszłości przedsiębiorcy, pojazd Triggo. Jego twórca Rafał Budweil mówi, że Triggo łączy zalety skutera miejskiego, między innymi łatwość w parkowaniu, z bezpieczeństwem i komfortem małego, miejskiego samochodu. Pojazdu nie będzie można kupić, ale będzie on dostępny w sieciach carsharingu. Pierwszy Triggo ma wyjechać na ulice Warszawy w czerwcu.

W dwudziestoletniej historii konkursu zgłoszono ponad 900 innowacyjnych projektów. Wiele z nich odnosi sukcesy także międzynarodowe.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md