Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 19.03.2018

Pracodawcy będą zatrudniać. Dobra sytuacja na rynku pracy

 Sytuacja na rynku pracy jest dobra, a nastroje przedsiębiorców optymistyczne. Od kwietnia do czerwca tego roku 18% firm chce zwiększać zatrudnienie. Zmniejszać je zamierza tylko 3 procent - podaje Barometr ManPower Group Perspektyw Zatrudnienia.
Posłuchaj
  • Pracodawcy będą zatrudniać (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Czytaj także

Jak mówi Monika Styczyńska, ekspert rynku pracy ManpowerGroup, takie deklaracje pracodawców odnotowano w 10 badanych sektorach rynku oraz w 6 regionach kraju, czyli wszystkich, które analizowano.

- Jeżeli chodzi o sektory, w których prawdopodobieństwo znalezienia pracy będzie największe, to prym wiedzie przede wszystkim branża produkcyjna. Prognoza dla tego sektora jest najlepsza od 10 lat. Kolejnymi branżami, gdzie nastroje są optymistyczne, są hotelarstwo, budownictwo oraz transport i spedycja - dodaje Styczyńska.

Dobre nastroje w całej Polsce

Rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej wskazuje, że  wzasadzie we wszystkich regionach w Polsce sytuacja jest bardzo dobra. Najbardziej optymistyczni są pracodawcy w Łódzkiem i na Mazowszu, gdzie prognoza netto zatrudnienia według Barometru ManPower wynosi 13 procent. W całym kraju ta wartość waha się od 10 do właśnie 13 procent, więc dużych różnic nie ma.

Optymizm w praktyce

Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker zgadza się z ogólną oceną sytuacji na rynku pracy, natomiast zwraca uwagę, że tego optymizmu wśród przedsiębiorców jest mniej, gdy już bezpośrednio dochodzi do zatrudniania pracowników, bo trudniej jest znaleźć odpowiednich kandydatów. Potwierdzają to dane GUS z IV kwartału 2017 roku, z których wynika, że liczba wolnych etatów wzrosła w ciągu roku o 50 procent. Z drugiej strony - dodaje Roman Przasnyski - wskaźnik wakatów Eurobarometrzu w Polsce jest niższy (1%) niż średni w Unii Europejskiej czy na przykład w Niemczech (2.8%) czy Czechach (4.4%).

Wyższy wskaźnik wakatów maja też Belgowie i Słowacy. Najniższy jest w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii oraz na Cyprze.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md