Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Adam Kaliński 22.03.2018

USA deklarują: UE będzie wyłączona z ceł na stal i aluminium

Stany deklarują, że Unia Europejska ma zostać zwolniona z amerykańskich ceł na stal i aluminium. Powiedział o tym w czwartek kongresmenom przedstawiciel USA ds. Handlu Robert Lighthizer. Z programu wyłączone będą też: Argentyna, Australia, Brazylia i Korea Południowa.

Wcześniej w czwartek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem wyraziła umiarkowany optymizm w sprawie możliwości zwolnienia Unii Europejskiej przez prezydenta USA Donalda Trumpa z ceł na stal i aluminium. Malmstroem wróciła z USA, gdzie prowadziła w tej sprawie negocjacje, między innymi z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem w sprawie zwolnienia Wspólnoty z dodatkowych ceł.

Wcześniej zabiegał o to w Waszyngtonie minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier, który w poniedziałek powiedział po spotkaniu z Rossem, że liczy na to, iż Bruksela i Waszyngton zdołają uniknąć konflikt poważnego konfliktu handlowego.

Polski premier o kompromisie między USA a Unią

Premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem szefów państw i rządów w Brukseli powiedział, że ma nadzieję, iż Unii Europejskiej uda się zawiesić spór dotyczący amerykańskich ceł na stal i aluminium.

Ta sprawa będzie między innymi omawiana podczas spotkania "28" jakie rozpoczęło się w belgijskiej stolicy. Pierwsze godziny szczytu upłyną pod znakiem dyskusji o handlu UE w kontekście amerykańskich zapowiedzi w sprawie wprowadzenia dodatkowych ceł.

Gorący spór

"Na pewno będziemy dyskutować ten ostatnio bardzo gorący spór pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi dotyczący handlu. Cieszę się bardzo z ostatnich doniesień zza oceanu, (...) że najprawdopodobniej uda się zawiesić ten spór na jakiś czas. Spróbujemy wypracować odpowiedni kompromis pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi" - powiedział premier.

Podkreślał, że dla niego sprawą fundamentalną jest, "żeby między UE a Stanami Zjednoczonymi było jak najwięcej porozumienia, zgody w wielu obszarach, w tym również w obszarze handlu międzynarodowego".

Przypomnijmy, że po wczorajszych rozmowach przedstawicieli Wspólnoty i Stanów Zjednoczonych pojawiły się informacje, że Europa mogłaby być wyłączona z ceł.

Brexit osłabia Unię

Szef rządu przyznał, że sam fakt, iż UE osłabi się i nie będzie w niej Wielkiej Brytanii, jest ogromną stratą dla Wspólnoty, również finansową, bo Zjednoczone Królestwo było płatnikiem netto. Zwrócił uwagę, że wraz z Brexitem wpłaty do budżetu UE zmniejszą się o 8-10 mld euro rocznie. "Będziemy dyskutować nad tym, w jaki sposób skompensować ten ubytek" - skomentował premier.

PAP, ak, NRG, jk