Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 13.06.2018

Spada ubóstwo energetyczne, ale nadal dotyka 4,6 mln osób

Ponad 1/5 procent budynków zamieszkanych przez ubogie gospodarstwa domowe to zabudowa przedwojenna, a 1/3 to domy wybudowane w okresie 1961-1980. Tak wynika z raportu przedstawionego podczas seminarium w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że są to domy, w których utrzymywanie temperatury komfortu jest znacznie trudniejsze niż w innych budynkach. Według nich, ubóstwo energetyczne nie jest związane wyłącznie z niskimi dochodami, ale także z warunkami mieszkaniowymi, jak też z nieefektywnym korzystaniem energii w gospodarstwie domowym.

Jak efektywnie wykorzystać energię?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że dlatego potrzebne są też działania państwa o innym charakterze niż bezpośrednie wsparcie w postaci świadczeń pieniężnych. "Mój resort za pośrednictwem wojewodów wystąpił do kierowników ośrodków pomocy społecznej z prośbą o włączenie kadry tych instytucji do działań związanych z programem 'Czyste powietrze' i od tego roku prowadzi ona działania informacyjne z tym związane" - dodała minister Rafalska.

Chodzi między innymi o informowanie o efektywnych sposobach wykorzystywania energii; o możliwościach pozyskiwania środków na wymianę kotłów; także o działania informacyjne związane na przykład z uzyskaniem dodatków energetycznych, środków na dofinansowanie ogrzewania domu lub mieszkania.

Spada ubóstwo energetyczne 

Z opublikowanego na początku tego roku raportu Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że ubóstwo energetyczne w Polsce spada, ale nadal jest nim dotknięta duża grupa. Szacuje się, że w 2016 roku dotkniętych tym zjawiskiem było ponad 12 procent osób mieszkających w Polsce, czyli ok. 4,6 mln. ludzi. Chodzi głównie o mieszkańców wsi i małych miast.

IAR, ak, NRG