Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 24.09.2018

Rynek nieruchomości: szczyt kupowania mieszkań za nami?

Nad rynek nieruchomości nadciąga ochłodzenie. Jak wynika z analiz, rosnące ceny mieszkań sprawiają, że na rynku jest coraz mniej kupujących.
Posłuchaj
  • Czy szczyt kupowania mieszkań, mamy już za sob, zastanawia się w radiowej Jedynce Bartosz Turek, analityk Open Finance./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Według Bartosza Turka, analityka Open Finance, z zakupem wstrzymują się przede wszystkim ci, którzy inwestują w nieruchomości, myśląc o ich późniejszym wynajmie.

Dla kupujących pod wynajem inwestycja staje się coraz mniej opłacalna

Jak wyjaśnia, szczególnie osoby dysponujące kapitałem mówią pass.

− Zauważyli, że mieszkania w ciągu roku zdrożały o 8-10 procent i z ich puntu widzenia, ta inwestycja stała się znacznie mniej opłacalna, mówi gość radiowej Jedynki.

Bo jak dodaje, najważniejsza dla nich jest rentowność inwestycji. Jeśli spada, mówią – dość.

Wzrost cen mieszkań uderzył przede wszystkim w młodych

Rosnące ceny sprawiające coraz większe problemy z zakupem mieszkań mogą mieć ci, którzy ich najbardziej potrzebują. Taką grupą są przede wszystkim ludzie młodzi.

Tymczasem, spośród osób w wieku 25-34 lat, z rodzicami wciąż mieszka ponad 2,5 mln Polaków.

Kolejka młodych bez mieszkań ciut mniejsza, ale wciąż bardzo długa

− Co prawda w ciągu ostatnich kilku lat ubyło z tej grupy 100-200 tysięcy osób, ale wciąż jest to problem, który wymaga rozwiązania, mówi ekspert.

Jak jednak dodaje, mamy obecnie do czynienia ze wzrostem wynagrodzeń i spadkiem bezrobocia, co powoduje, że młodym ludziom jest łatwiej wyprowadzić się z rodzicielskiego domu.  

Z szacunków Open Finance wynika, że w 2017 roku "na swoim" zamieszkało 330 tys. młodych Polaków.  To o 38 tysięcy więcej niż w 2016 roku oraz o ponad 70 proc. więcej niż w roku 2015.

Błażej Prośniewski, jk