Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Walterska 22.10.2018

BKG podsumował jesienną edycję programów mieszkaniowych

1240 mieszkań czynszowych i 1810 lokali dla najuboższych może powstać w wyniku jesiennych edycji programów mieszkaniowych realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak podał bank, 30 września zakończył się nabór wniosków w dwóch programach realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o program społecznego budownictwa czynszowego (SBC) oraz rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

W programie społecznego budownictwa czynszowego do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wpłynęły 23 wnioski o łącznej wartości ponad 168 mln zł. Może powstać dzięki nim 1240 mieszkań. Większość, bo aż 19 wniosków złożyły TBS-y, o preferencyjne kredyty ubiegają się także 3 spółdzielnie mieszkaniowe i jedna spółka gminna.

Planowana wartość wszystkich projektów z jesiennej edycji programu SBC wynosi ponad 310 mln zł

- W programie SBC oprócz lokali na wynajem finansujemy teraz również mieszkania spółdzielcze lokatorskie i w jesiennej edycji pojawili się pierwsi chętni, którzy chcą z naszym finansowaniem budować takie mieszkania. Liczymy, że w kolejnych edycjach udział spółdzielni mieszkaniowych będzie jeszcze większy - powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

Z programu SBC mogą korzystać TBS-y, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą sfinansować budowę nowych lub adaptację istniejących budynków do celów mieszkaniowych. BGK udziela finansowania na preferencyjnych warunkach, oprocentowanie kredytu stanowi jedynie stawka WIBOR 3M, bez marży banku. Jest to jedyny tak korzystny kredyt na rynku, którego okres spłaty może wynieść do 30 lat.

W czterech dotychczasowych edycjach programu SBC Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał 71 umów na łączną kwotę ponad 370 mln zł, dzięki którym powstanie blisko 3,3 tys. mieszkań. Prawie tysiąc rodzin w ponad 20 polskich miastach już otrzymało klucze do mieszkań.

W drugim z programów, który wspiera budownictwo socjalne i komunalne, do BGK wpłynęło 61 wniosków na łączną kwotę wynoszącą ponad 142 mln zł". "Złożone wnioski dotyczą finansowania 1810 lokali dla najuboższych, z czego 1663 to lokale mieszkalne. Pozostałe wnioski dotyczą utworzenia mieszkań chronionych, miejsc w schroniskach dla bezdomnych oraz dostosowania noclegowni i schronisk dla bezdomnych do obowiązujących standardów.

Łączna wartość wszystkich inwestycji to prawie 395 mln zł

Rządowy program finansowego wsparcia budownictwa mieszkaniowego efektywnie wspiera samorządy w zapewnianiu lokali najuboższym. Jest realizowany w formie bezzwrotnego finansowania projektów budowlanych i remontowych oraz kupna lokali, budynków lub udziału we współwłasności budynku.

Jak zaznaczono, wysokość wsparcia, w zależności od rodzaju inwestycji może wynieść od 20 proc. do nawet 60 proc. kosztów przedsięwzięcia. O dofinansowanie mogą starać się gminy i ich związki, jednoosobowe spółki gminne, spółki celowe, powiaty oraz organizacje pożytku publicznego.

Dzięki wsparciu z budżetu państwa od 2007 r. powstało w całej Polsce już prawie 18 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 6,8 tys. jest w trakcie realizacji.

- W programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego czeka nas ważna zmiana - przypomniał Włodzimierz Kocon. - Od początku 2019 roku zniesiona zostanie edycyjność, co oznacza, że inwestorzy będą mogli zgłaszać się do nas po wsparcie w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na start kolejnego naboru - podał wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. 

PAP, NRG, kw