Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 26.11.2018

Rośnie aktywność zawodowa Polaków. Wg GUS, stopa bezrobocie wg BAEL w III kw. '18 r. wyniosło 3,8 proc.

Jak informuje GUS, stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2018 r. 3,8 proc. wobec 3,6 proc. w II kwartale. Rośnie współczynnik aktywności zawodowej Polaków. W III kwartale liczba ludności aktywnej zawodowo wyniosła 17279 tys. osób, z tego 16617 tys. to pracujący i 662 tys. - bezrobotni.

Osoby bezrobotne stanowiły w III kwartale 2018 roku 3,8 proc.% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej. Stopa bezrobocia zwiększyła się o 0,2 p. proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, natomiast w odniesieniu do III kwartału 2017 roku zmniejszyła się o 0,9 p. proc.

Wzrost aktywności zawodowej

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. 56,8 proc. wobec 56,5 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 54,6 proc. wobec 54,4 proc.

Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wskazują, że osoby aktywne zawodowo stanowiły w III kwartale 2018 roku 56,8% ludności w wieku 15 lat i więcej. W porównaniu do poprzedniego kwartału wskaźnik ten wzrósł o 0,3 p. proc, natomiast w odniesieniu do III kwartału 2017 roku utrzymał się na podobnym poziomie.

W III kwartale liczba ludności aktywnej zawodowo wyniosła 17279 tys. osób, z tego 16617 tys. to pracujący i 662 tys. - bezrobotni.

W III kwartale 2018 roku liczba ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła 17279 tys. osób, z tego 16617 tys. to pracujący i 662 tys. - bezrobotni. Populacja biernych zawodowo liczyła 13139 tys.

Liczba aktywnych zawodowo wzrosła w porównaniu z II kwartałem 2018 r., natomiast spadła w porównaniu z III kwartałem 2017 r. Liczba osób biernych zawodowo zmniejszyła się zarówno w odniesieniu do II kwartału 2018 r., jak i analogicznego okresu poprzedniego roku.

Wskaźnik określający relację liczby osób niepracujących (bezrobotnych i biernych zawodowo w wieku 15 lat i więcej) do liczby osób pracujących zmniejszył się zarówno stosunku do poprzedniego kwartału, jak i analogicznego okresu ubiegłego roku. W III kwartale 2018 r. na 1000 osób pracujących przypadało 831 osób bezrobotnych lub biernych zawodowo (w II kwartale 2018 r. i III kwartale 2017 r. odpowiednio 837 i 852 osoby).

Stopa bezrobocia zarejestrowanego wg. GUS wyniosła 5,7 proc., wg. BAEL - 3,8 proc. Skąd różnica

Według GUS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec wrzesnia 5,7 proc., liczba bezrobotnych wyniosła 947,4 tys. osób

Odmienne definicje wynikają z różnych metodologii oraz charakteru badań statystycznych. Przykładowo stopa bezrobocia rejestrowanego obliczana jest w oparciu o dane pochodzące z rejestrów powiatowych urzędów pracy. Wtedy brana jest pod uwagę definicja wynikająca z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy . W tym ujęciu za bezrobotnego można uznać każdego, kto zgłosi się jako bezrobotny i zostanie jako taki zarejestrowany.

Nieco inaczej jest w przypadku wskaźnika BAEL, gdzie dane pozyskiwane są z badań przeprowadzanych przez GUS raz na kwartał. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) jest reprezentacyjnym badaniem ankietowym, realizowanym na losowo wybranej próbie ok. 30 tys. gospodarstw domowych (w IV kwartale 2014 roku było ich dokładnie 33,4 tys.). Warto zaznaczyć, że osoba zaliczana do grona bezrobotnych w BAEL nie musi figurować w rejestrach jakiegokolwiek urzędu.

 Metoda badania BAEL pozwala porównać dane w skali międzynarodowej

Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) jest prowadzone od maja 1992 r. zgodnie z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy co kwartał przez Główny Urząd Statystyczny i polega na ankietowaniu ogólnopolskiej próby gospodarstw domowych.

Badanie jest zgodne z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy, zapewniając porównywalność uzyskanych danych w skali międzynarodowej.

Badania dotyczą reprezentatywnej próby osób w wieku 15 i więcej lat.

W badaniu BAEL zostaje ustalona liczba osób aktywnych zawodowo, równa sumie pracujących i bezrobotnych. Wyszczególniona jest również grupa biernych zawodowo czyli tych, których nie sklasyfikowano ani jako pracujących ani jako bezrobotnych.

Kto pracuje, wg BAEL

Zgodnie z metodyką BAEL pracującymi są osoby, które w badanym tygodniu co najmniej przez 1 godzinę wykonywały pracę zarobkową, tzn. prowadziły własną działalność gospodarczą, były zatrudnione w charakterze pracownika najemnego na podstawie stosunku pracy, pomagały bez umownego wynagrodzenia w prowadzeniu rodzinnej działalności gospodarczej lub uczyły się zawodu otrzymując wynagrodzenie. Osoby, które akurat nie pracowały z powodu urlopu, choroby lub innych powodów (do 3 miesięcy lub powyżej 3 miesięcy przy równoczesnym otrzymywaniu co najmniej 50% wynagrodzenia) również są zaliczane do pracujących.

Kto jest bezrobotny, wg. BAEL

 Aby osoba została uznana za bezrobotną według BAEL, musi spełniać następujące warunki łącznie: być w wieku 15-74 lata, nie pracować w okresie badanego tygodnia, aktywnie poszukiwać pracy (konkretne działania w okresie 4 tygodni przed badaniem, wliczając w to tydzień badania), być gotowa do podjęcia pracy w ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu badania.

 Do bezrobotnych zalicza się także osoby, które znalazły pracę, czekają na jej rozpoczęcie (do 3 miesięcy) i jednocześnie deklarowały chęć jej podjęcia.

PAP, GUS, jk