Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 12.02.2019

Negocjacje USA-Chiny. Trump sygnalizuje optymizm, inwestorzy czekają na konkrety

Niepewność związana z rozmowami handlowymi USA-Chiny odbija się na notowaniach surowców i energii. Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie sporu handlowego, a w Pekinie w tym tygodniu rozmawiają przedstawiciele obu stron.

Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin  spotkają się w Pekinie z urzędnikami z Chin, by dyskutować o relacjach handlowych.

Inwestorzy czekają

USA i Chiny mają czas do 1 marca - wtedy przypada ostateczny termin, do którego należałoby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu pomiędzy USA i Chinami. W przeciwnym wypadku USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Podczas gdy prezydent USA Donald Trump sygnalizował optymizm co do umowy handlowej z Chinami, to inwestorzy czekają na bardziej konkretne wskazówki, że można uniknąć eskalacji nakładania ceł.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie staniała o 60 dolarów, czyli 0,97 proc., do 6.150,00 USD za tonę.

Ropa w USA odbija się z najniższego poziomu od 2 tygodni.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,62 USD, po zwyżce o 0,40 proc.

Rynek ropy "stracił kierunek"

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,81 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,49 proc.

"Ten hałas związany ze sporem handlowym pomiędzy USA a Chinami blokuje wyższy wzrost cen ropy" - skomentował Hong Sungki, trader na rynku towarowym w NH Investment & Securities Co.

"Obecnie rynek ropy trochę stracił kierunek, ale jeśli zobaczymy postępy w rozwiązywaniu sporu pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, to będzie główny czynnik, który wyznaczy rynkom świeży kurs" - dodał.

A tymczasem w USA spodziewany jest już 4. tydzień z rzędu wzrost zapasów ropy - teraz o 2,4 mln baryłek. Byłoby to najdłuższe pasmo wzrostów zapasów surowca w USA od listopada 2018 r.

Azjatyckie giełdy

Tymczasem na giełdach w Azji przeważają wzrosty. W Japoniii indeks Nikkei 225 zyskał 2,61 proc. W Chinach wskaźnik SCI w górę o 0,33 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zwyżką o 0,03 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na plusie o 0,45 proc. W Indiach indeks Sensex traci 0,07 proc.

PAP, ak, NRG