Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 27.02.2019

Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT za 2018 rok?

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego, w którym rozlicza się podatnik, jak również samemu podatnikowi. Druk PIT-11 do urzędu pracodawca musiał dostarczyć do końca stycznia, a podatnikowi do końca lutego danego roku, czyli w roku obecnym do czwartku 28 lutego.

Co zawiera PIT-11?

Formularz PIT-11 to druk, który wypełnia płatnik, czyli pracodawca. Zawiera on informacje dotyczące dochodów oraz wpłaconych składek na poczet podatku dochodowego pracownika.

Pracodawca jest zobowiązany przedstawić PIT-11 w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i tych zatrudnionych na podstawie umów typu zlecenia czy o dzieło.

Jest to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zawiera też koszty uzyskania przychodu. Jest to zasadnicze źródło wiedzy potrzebnej do sporządzenia zeznań rocznych takich jak PIT-37.

Obecnie wszyscy płatnicy przekazujący PIT-11 fiskusowi muszą korzystać z drogi elektronicznej – gdyż nie ma już możliwości wysyłania deklaracji wydrukowanych.

Natomiast jeżeli chodzi o obowiązek dostarczenia druku PIT-11 osobom zatrudnionym, pracodawca ma obowiązek przekazać ten dokument do 28 lutego do ręki, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty.

Jeden rok, kilka formularzy

Jak przypomina portal poradnik.info - PIT-11 wystawiają nie tylko pracodawcy zatrudniający na podstawie umowy o pracę. Możliwe jest otrzymanie nawet kilku takich formularzy za jeden rok podatkowy. Powinniśmy je dostać w przypadku, gdy uzyskaliśmy dochody np. z tytułu:

- umów zlecenie, dzieło

- diet radnego lub funkcji w komisji wyborczej

- stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy

- zasiłków z ubezpieczenia społecznego płaconych przez pracodawcę

- nadwyżki bilansowej w spółdzielni pracy

- pracy na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych

- stypendiów naukowych

- świadczeń z Funduszu Pracy

- emerytur i rent z zagranicy

- pracy osób pozostających w areszcie śledczym lub zakładzie karnym

- świadczeń pieniężnych wypłacanych żołnierzom przez Wojskową Agencję Mieszkaniową oraz innych tytułów, wskazanych szczegółowo w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencje dla spóźnialskich

W przypadku niedostarczenia druku PIT-11 na czas pracodawca musi liczyć się z poniesieniem konsekwencji finansowych. Jego spóźnienie może zostać potraktowane jako wykroczenie podatkowe, a nawet jako przestępstwo skarbowe.

W tym pierwszym przypadku grozi mandat wystawiony przez urzędnika skarbowego na nie więcej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia lub grzywna usankcjonowana przez sąd w wysokości od 1/10 wysokości najniższej krajowej do jej 20-krotności.

Nieterminowe dostarczenie druku PIT-11 rozstrzygnięte przez sąd jako przestępstwo skarbowe może kosztować pracodawcę od 10 do 180 stawek dziennych, obliczanych na podstawie dochodów i sytuacji majątkowej płatnika.

Podatnik, który nie otrzymał formularza PIT-11 w wymaganym terminie, powinien wysłać do płatnika ponaglenie.

MF, podatnik.info, ak, NRG