Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Kaliński 05.03.2019

Rządy Pieniądza. Czy nowe 500 plus ożywi jeszcze bardziej konsumpcję?

Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli: Monika Kurtek z Banku Pocztowego, Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Konfederacji Przedsiębiorców Polskich oraz Kazimierz Krupa - kancelaria Drawbridge. 
Posłuchaj
  • Główne wydarzenia gospodarcze komentowali w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Monika Kurtek z Banku Pocztowego, Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Konfederacji Przedsiębiorców Polskich oraz Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge. (Cz.1/Anna Grabowska)
  • Główne wydarzenia gospodarcze komentowali w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Monika Kurtek z Banku Pocztowego, Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Konfederacji Przedsiębiorców Polskich oraz Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge. (Cz.2/Anna Grabowska)
Czytaj także

Komentowano w pierwszej kolejności ostatnie propozycje socjalno-finansowych PiS, a zwłaszcza nowy program 500 plus, przeznaczony na pierwsze dziecko.

Skutki finansowe programu

Jak powiedział Kazimierz Krupa - największe skutki finansowe i społeczne będzie miało 500 plus na pierwsze dziecko. W sensie finansowym bowiem na rynek wpłynie duży strumień pieniędzy, co pobudzi konsumpcję a ta pobudzi gospodarkę, jak miało to miejsce podczas realizacji pierwszej wersji programu 500 plus.

Tyle, że "jest to paliwo troszkę puste" - ocenił gość PR24. Według niego - wpływ na konsumpcję będzie w tym wypadku krótkotrwały i słaby.

- Za rok, dwa będziemy mówili o kolejnym 500 plus, jeżeli chcemy utrzymać ten efekt (wzrost konsumpcji - red.) - skomentował Kazimierz Krupa.

Według Moniki Kurtek - istotniejsze, aniżeli 500 plus na pierwsze dziecko, jest obniżenie podatków (zerowa stawka PIT dla osób do 26 roku życia) oraz ograniczanie klina podatkowego.

Krótkotrwałe efekty, ale większe oszczędności

- Wolałabym, żeby były to pieniądze przeznaczone na inwestycje w gospodarce - mówiła ekspertka i zgodziła się z przedmówcą, że efekty transferu pieniędzy bezpośrednio do gospodarstw domowych w postaci zwiększenia konsumpcji będą krótkotrwałe.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego - środki wypłacone w ramach nowego programu 500 plus, tym razem niekoniecznie będą od razu przeznaczone na konsumpcję, ponieważ trafią również do osób lepiej sytuowanych. To - zdaniem eksperta - może się przyczynić do zwiększenia oszczędności Polaków.

Anna Grabowska, ak, NRG