Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 21.03.2019

Pogoda sprzyja budownictwu – w lutym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 15,1 proc. r/r

Produkcja budowlano-montażowa w lutym, w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku, wzrosła o 15,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Równiż dobrze radzi sobie budowlanka - w okresie styczeń-luty 2019 r. oddano do użytkowania 32,3 tys. mieszkań, tj. o 7,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Dane te są lepsze niż oczekiwał rynek.

Od stycznia do lutego wskaźnik ten wzrósł o 8,4% w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 32,3%.

Jak wynika z komunikatu GUS, najbardziej w tym czasie wzrosła budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 20 procent), 0 13,3 budowa budynków a robót specjalistycznych o 12,7 proc.

GUS: w okresie styczeń-luty 2019 oddano o 7,8 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-luty 2019 r. oddano do użytkowania 32,3 tys. mieszkań, tj. o 7,8 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).


W tym samym czasie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 37,5 tys. mieszkań, tj. o 8,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Jak poinformował GUS, w okresie dwóch miesięcy 2019 r. rozpoczęto budowę 30,1 tys. mieszkań, tj. o 8,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Według GUS, deweloperzy przekazali do eksploatacji w styczniu i lutym 19,9 tys. mieszkań (16,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni - 11,6 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. mniej niż w 2018 r. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,6 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania.

Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytku w budownictwie spółdzielczym (223 wobec 351 mieszkań). W pozostałych formach budownictwa (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 547 mieszkań, tj. o 32,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Ekonomiści – imponujący wzrost budowlanki, ale w tym roku straci rozpęd

Jak ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek, po serii opublikowanych w ostatnich dniach lepszych od prognoz danych z rynku pracy, a także przekraczającej oczekiwania dynamiki produkcji przemysłowej, imponująco wygląda także lutowy odczyt produkcji budowlano-montażowej.

Wynikowi "ciąży" natomiast wysoka baza odniesienia z poprzedniego roku (wzrost produkcji wyniósł wówczas 31,3 proc.) i podobna sytuacja będzie mieć miejsce w kolejnych kilku miesiącach, niemniej jednak lutowe dane wskazują, że sektor budowlany po słabym styczniu nabrał większego rozpędu.

"Wydaje się jednak, że mimo wszystko po zeszłym bardzo dobrym roku branża budowlana będzie w tym roku rozwijać się wolniej. Na mniejszą skalę będą realizowane i projekty infrastrukturalne, i te związane z budownictwem mieszkaniowym" - uważa Kurtek.

IAR, PAP, jk