Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Stanisław Brzeg-Wieluński 02.09.2019

Mike Pence w Warszawie. Czy Pentagon kupi polskie rakiety przeciwlotnicze?

Poniedziałkowe rozmowy wiceprezydenta Mike'a Pence'a z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyły ruchu bezwizowego, bezpieczeństwa sieci 5G oraz rozszerzeniu współpracy gospodarczej. Jeżeli zakończą się sukcesem w postaci podpisania konkretnych umów gospodarczych z administracją Donalda Trumpa, może to oznaczać wzrost eksportu polskich produktów z branży lotniczej i zbrojeniowej.

Polskie firmy z branży lotniczej i zbrojeniowej, eksportują do USA m.in. systemy łączności, silniki lotnicze oraz komponenty do produkcji Boeingów 757, 787 "Dreamliner", myśliwców F-16 i śmigłowców Boeing MH-139. Zakłady WSK Rzeszów, które dziś nazywają się Pratt&Whitney Rzeszów produkują silniki do myśliwca F-16 oraz komponenty do produkcji głównych silników Boeing 787 Dreamliner. Firma z Rzeszowa jest także jedynym na świecie producentem silnika pomocniczego "Dreamlinera".

WSK Świdnik będące własnością włosko-brytyjskiego koncernu Leonardo Helicopters produkuje części do drzwi Boeingów 757 oraz dostarcza Boeingowi części do śmigłowca MH-139. Amerykańska firma Goodrich z Krosna produkuje od lat części do podwozia myśliwca F-16. Należąca obecnie do koncernu Lockheed Martin fabryka PZL Mielec specjalizuje się w produkcji dużych komponentów do śmigłowców "Black Hawk". Do roku 2019 wyprodukowano 500 wykończonych kabin dla śmigłowca "Black Hawk" UH-60M oraz 50 kompletnych śmigłowców S-70i "Black Hawk International", produkowanych na rynki zagraniczne tylko w Mielcu.

B 787 w barwach PLL LOT Autor: pkozmin/pixabay  B 787 w barwach PLL LOT

Polski system "Fonet" w armii amerykańskiej

Wielkim polskim sukcesem była sprzedaż systemu "Fonet" do łączności wewnętrznej załóg amerykańskich pojazdów opancerzonych "Stryker" i JLTV. Został opracowany przez prywatną firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego, która sprzedała go także szwedzkiej armii. "Fonet" jest tak nowoczesny i oparty na otwartej architekturze informatycznej, że Pentagon zdecydował o zakupie jego licencji. Dziś jest produkowany za oceanem na potrzeby US ARMY przez firmę Harris.

Zakłady Metalowe Dezamet S.A. w Nowej Dębie należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. wspólnie z norwesko-fińską firma Nammo biorą udział w przetargach na dostawę 25 milimetrowej amunicji do działka myśliwca F-35. Jeśli wygrają kontrakt od Pentagonu, Dezamet S.A. będzie produkować zapalniki do amunicji F-35. Amerykańska armia kupiła do testów 50 naręcznych rakiet przeciwlotniczych "Piorun", produkowanych w ZM MESKO ze Skarżyska-Kamiennej, które w testach poligonowych pokonały amerykańskie rakiety "Stinger" i  rosyjskie "Igły".

Według danych podanych przez GUS w kwietniu 2019 roku,  wymiana handlowa pomiędzy Polską i USA na koniec 2018 roku zamknęła się sumą 13,4 mld USD. Polska sprzedała do Stanów Zjednoczonych Ameryki maszyny, urządzenia, statki, statki powietrzne i pojazdy za 7,2 mld USD. Sprowadzaliśmy z USA głównie sprzęt elektroniczny, produkty chemiczne, pojazdy, samoloty, maszyny i urządzenia na sumę 7,6 mld USD.  

SW