Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
wnp.pl
Michał Dydliński 16.09.2019

Raport BGK. Potrzeba nam 570 mld euro, by pod względem infrastruktury dogonić Zachód

Bank Gospodarstwa Krajowego wyliczył w raporcie, że aby Polska dogoniła Zachód pod względem jakości infrastruktury do 2030 roku potrzeba aż 570 miliardów euro. Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka w rozmowie z portalem WNP.pl powiedziała, że w zasypywaniu "luki infrastrukturalnej" może pomóc Fundusz Trójmorza. BGK jest jednym z inicjatorów jego powstania.

Fundusz ma być uzupełnieniem m.in. europejskich funduszy i przede wszystkim jest inicjatywą komercyjną działającą na zasadach rynkowych. Inwestowanie w Fundusz ma przynieść konkretny zwrot z zaangażowanego kapitału.

Obecnie Fundusz organizuje swoją działalność, dobierana jest kadra, trwają też prace nad listą projektów, które będą realizowane w przyszłości. Nowa jednostka ma dysponować budżetem w wysokości 3-5 miliardów euro. Jeśli chodzi o potencjalnych inwestorów, to Fundusz nie zamierza się ograniczać w ich poszukiwaniu tylko do obszaru Trójmorza czy Unii Europejskiej, ale też planuje wychodzić z ofertą do firm z Norwegii, Izraela, Korei Południowej czy Stanów Zjednoczonych. Fundusz liczy też np. na wsparcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.


Dogonić Europę

Jednym z zadań Funduszu Trójmorza będzie inwestowanie w rozwój infrastruktury w naszej części Europy. Wsparcie dla projektów realizowanych ze środków europejskich bez wątpienia będzie potrzebne, bo, jak wyliczył BGK, dogonienie Europy Zachodniej pod względem poziomu rozwoju infrastruktury będzie bardzo kosztowne. 

Na zasypanie luki infrastrukturalnej potrzebne są ogromne środki finansowe. Z naszego raportu wynika, że dopasowanie infrastruktury w krajach centralno-wschodniej Europy do jakości infrastruktury w Europie Zachodniej może kosztować 570 mld euro do 2030 roku - mówi portalowi WNP.pl prezes Beata Daszyńska-Muzyczka. Jak dodaje, Fundusz Trójmorza będzie częściowo odpowiadał na te potrzeby inwestycyjne, działając na zasadach komercjnych.

Fundusz Trójmorza oficjalnie działa od maja tego roku. 

PolskieRadio24.pl, WNP.pl, md