Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 30.09.2019

Transformacja energetyczna. Henryk Kowalczyk: jest szansa, że zrezygnujemy z węgla w 2050 roku

W mojej opinii w perspektywie 10 lat powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa, a około 2050 r. Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla - przekonuje w rozmowie z "Wprost" minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister zapytany o przyszłość węgla powiedział: "jest oczywiste, że musimy od niego odchodzić. Trzeba to jednak robić rozsądnie i stopniowo, rozbudowując inne źródła energii, w tym - co wywołuje pewne kontrowersje - także energię jądrową. Nie wiem jak ekolodzy, ale ja nie widzę innego wyjścia".

Kowalczyk dopytywany o to, kiedy Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla, stwierdził: moim zdaniem ok. 2050 r., ale jest to mój pogląd, nie twarda deklaracja.

Co z atomem?

Na stwierdzenie tygodnika, że Polacy boją się elektrowni atomowej, minister odpowiedział: "bo ciągle żywa jest pamięć o Czarnobylu. Z awariami elektrowni atomowych jest trochę tak, jak z katastrofami lotniczymi - są niezwykle rzadkie, ale spektakularne. Musimy jednak pamiętać, że poza Czarnobylem i Fukushimą, w historii energetyki jądrowej nie mieliśmy żadnych istotnych problemów ekologicznych. Jest to energetyka zdecydowanie bezpieczna".

Więcej - w tygodniku "Wprost".

PolskieRadio24.pl, PAP, Wprost, md