Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 06.03.2020

"Czyste Powietrze" wchodzi na wyższy bieg. Będzie uproszczenie procedur

Bez skomplikowanych procedur i dużo szybciej ma działać program Czyste Powietrze, z którego można dofinansować ocieplenie domu i wymianę pieca. Rząd potwierdził zmiany, które zwykłym obywatelom znacznie ułatwią sięgnięcie po te pieniądze.
Posłuchaj
  • "Czyste Powietrze" wchodzi na wyższy bieg. Będzie uproszczenie procedur (Aleksandra Tycner/Jedynka)
Czytaj także

- To wielkie cywilizacyjne zadanie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że rząd będzie kładł coraz większy nacisk na rozwój programu, bo "czyste powietrze" nie ma ceny. Jak mówił, rząd chce w ciągu kilku lat doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza.

Wymiany pieca i ocieplenia wymaga w całym kraju ponad 3,5 miliona domów jednorodzinnych. Program musi przyspieszyć  - podkreślił prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. Dlatego już od przełomu marca i kwietnia będzie można składać uproszczone wnioski o wsparcie z programu. Fundusz pracuje też nad możliwością składania tego typu dokumentów online, tak jak to jest w programie "Mój prąd".

Ściślejsza współpraca z samorządami

Zaproszone do współpracy zostały samorządy. Jak mówił Piotr Woźny, współpraca z gminami ma pomóc w efektywniejszym świadczeniu wsparcia, zwłaszcza osobom mniej zarabiającym.

- Chcemy tej grupie przyznawać dofinansowanie do 60% kosztów poniesionych przy wymianie pieców czy ocieplaniu domów - zadeklarował prezes NFOŚiGW.

- W wielu samorządach działają już punkty informacji i pomocy mieszkańcom -  wskazywał wiceprezes Związku Samorządów Polskich, Remigiusz Górniak, wiceburmistrz Sulejówka. W takim punkcie każdy mieszkaniec może uzyskać informacje oraz pomoc w złożeniu wniosku.

Od 1 lipca wchodzi zakaz sprzedaży najgorszych rodzajów węgla, czyli mułu węglowego i flotokoncentratów. To z pewnością także zachęci właścicieli tak zwanych kopciuchów do wymiany ich na bezemisyjne piece.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md