Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 01.04.2020

Walka z koronawirusem. Poczta Polska dostarcza i magazynuje środki ochrony osobistej

Poczta Polska dostarcza płyny dezynfekujące do szpitali, przychodni oraz policji i Straży Granicznej. Utworzyła także magazyny dla Ministerstwa Zdrowia oraz rozpoczęła przygotowania do utworzenia drugiego Magazynu Rezerw Środków Ochrony Osobistej w Grodzisku Mazowieckim.  

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreśla, że Poczta Polska jest ważna, głównie ze względów logistycznych.

– Należy do całego łańcucha firm, które wspierają potrzebujących i odpowiadają na apele o pomocy. My staramy się tak koordynować te działania, by wsparcie było skuteczne, dawało efekty jak najdłużej i było bezpieczne dla pracowników naszych firm – dodał.

 

 

To dopiero początek współpracy

Spółka poinformowała, że w ramach współpracy z resortem zdrowia utworzyła Magazyn Rezerw Środków Ochrony Osobistej. Magazyn o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych znajduje się w sortowni w Łodzi. Trafiły do niego nie tylko płyny dezynfekujące, ale też fartuchy ze Szwecji. Z kolei z magazynu w Lublinie pocztowcy dystrybuowali gogle.

 

 

– To dopiero początek naszej współpracy z instytucjami rządowymi. W miarę możliwości będziemy włączać się w kolejne akcje przeprowadzane zarówno przez resort zdrowia, jak też przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Agencję Rozwoju Przemysł oraz Agencję Rezerw Materiałowych – zapowiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Poczta poinformowała, że całą logistykę z transportu środków ochrony osobistej z Chin dla Ministerstwa Zdrowia lotniska do Łodzi 26 marca przeprowadziła samodzielnie. W trzech samochodach ciężarowych, które przewoziły ładunek z Warszawy do Łodzi, znalazły się przede wszystkim maseczki i jednorazowe rękawiczki. Dystrybucja może być prowadzona w ramach akcji specjalnych Ministerstwa Zdrowia lub za pośrednictwem wojska.

 

Pierwsze przesyłki 10 marca

Pierwsze przesyłki z płynami dezynfekującymi trafiły do sortowni w Łodzi 10 marca. W kolejnych dniach zostały dostarczone w formie przesyłek Kurier 48 do ZOZ-ów, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i NFZ, a następne do szpitali, w tym zakaźnych, Policji i Straży Granicznej. W sumie pocztowcy doręczyli w pierwszych dniach marca ok. 22 tys. pięciolitrowych pojemników.

 

 

Od 18 marca płyny zaczęły trafiać do aptek, w sumie 13 tys. pojemników 5-litrowych. A w kolejnych dniach do 200 Młodzieżowych oraz Specjalnych Ośrodków Wychowawczych. Od piątku 27 marca rozpoczęła się dystrybucja środków bakteriobójczych do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS