Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 01.04.2020

Podczas pandemii uaktywnili się oszuści. UOKiK apeluje o ostrożność

Oszuści wabią konsumentów wysokimi zyskami bez ryzyka, ofertami produktów lub usług mających stanowić panaceum na koronawirusa czy próbują wykorzystać chęć pomocy innym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, aby zachować daleko posuniętą ostrożność.

– Dokładnie sprawdzajmy wszystkie propozycje – zwłaszcza te pochodzące od nieznanych osób czy organizacji. Nie wierzmy w ponadprzeciętne zyski ani w "cudowne" środki chroniące przed koronawirusem. Nie klikajmy w podejrzane linki. Próby oszustwa zgłaszajmy policji – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

żywność sklep 1200.jpg
UOKiK walczy z nieuzasadnionymi podwyżkami cen. Będzie pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa

Oszuści "gwarantują" zyski

Wiele osób boi się utraty wartości pieniędzy w związku z kryzysem wywołanym przez epidemię i chce chronić swoje oszczędności. Wykorzystują to oszuści. Przedstawiają, głównie przez internet, oferty inwestycji w niestandardowe walory, waluty, dobra lub surowce. Według zapewnień sprzedawców mają one „gwarantować” stałe i bezpieczne zyski na wysoki procent. Bądźmy wyczuleni również na: specjalne ubezpieczenia od wirusa czy świetne okazje supertanich zakupów.

Oszuści proponują również seminaria, szkolenia czy webinary (często organizowane online), w trakcie których mają przemawiać osoby, które osiągnęły sukcesy finansowe. Za udział w nich lub materiały będziesz musiał zapłacić z góry. Często wartość takich "szkoleń" jest niewielka, podobnie jak niewielka jest szansa na odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Odwołanie lotów, wycieczek czy imprez to też może być okazja dla oszustów. Bądźmy ostrożni, gdy zadzwoni do nas firma oferująca odzyskanie pieniędzy, np. za wyjazd lub bilet do teatru. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć i postarać się porozmawiać bezpośrednio z podmiotem, z którym zawarliśmy umowę

Fake news to też metoda

UOKiK zachęca do pomocy potrzebującym, ale przypomina, żeby dokładnie sprawdzić organizatora zbiórki, zanim przelejemy nasz datek na konto. W przypadku crowdfundingu uważnie przeczytajmy warunki i regulamin. Upewnijmy się też, że mamy do czynienia z wiarygodnymi podmiotami, które faktycznie wspierają chorych, artystę czy klub piłkarski znajdujący się w trudnej sytuacji.

Również fałszywe informacje mogą być narzędziem oszustów. Służą one nie tylko wprowadzeniu ludzi w błąd i wywoływaniu chaosu, ale czasem także próbie wyłudzenia pieniędzy lub danych. To może być na przykład informacja o rządowych obligacjach przeznaczonych na zwalczanie koronawirusa (nie ma takich) czy e-mail z informacją, że nasze konto zostało zamrożone przez rząd z uwagi na stan wyjątkowy.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
"Nie daj się nabrać na leki przeciw SARS-CoV-2". UOKiK ostrzega przed oszustami

Oczywiście czas epidemii mogą wykorzystać też zwykli złodzieje, by dostać się do naszych domów. Pretekstem może być obwoźna sprzedaż maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa lub wykonywanie ich w domu. Mogą się także zdarzyć próby podszywania się pod urzędników sanitarnych, którzy nakazują opuszczenie mieszkania, wskazując, że ktoś z kim mieliśmy kontakt, został zakażony koronawirusem. W takich przypadkach od razu kontaktujmy się z rodziną lub sąsiadami oraz zawiadamiajmy policję.

Porady UOKiK

W opublikowanej informacji UOKiK przestrzega – nie chcesz stracić pieniędzy, pamiętaj:

  • Uważaj na reklamy oferujące szybki zysk bez ryzyka, podejrzane maile i załączniki od nieznanych osób,
  • Nie przekazuj swoich danych przez telefon, zwłaszcza nieznanym rozmówcom,
  • Sprawdzaj, czy sposób płatności w internecie jest bezpieczny,
  • Nie wierz, że coś wygrałeś, jeśli w nic nie grałeś,
  • Dokładnie sprawdzaj adres internetowy zbiórki charytatywnej czy sklepu – jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane, nie przekazuj pieniędzy,
  • Nie daj się namówić na zakup "cudownych" suplementów czy urządzeń medycznych,
  • Rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy – jeśli ich tam nie ma, nie ufaj mu,
  • Zawsze powinieneś mieć czas na decyzję – jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać,
  • Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.

Więcej porad przydatnych w czasie epidemii: uokik.gov.pl/koronawirus.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS/akg