Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Przemysław Goławski 09.04.2020

Prezydent: zaproponowałem premierowi zwolnienie z ZUS wszystkich przedsiębiorców

- Przedstawiłem panu premierowi dwie propozycje, które są moimi oczekiwaniami, odpowiadającymi na podniesione problemy przedsiębiorców - powiedział prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym. - Zaproponowałem panu premierowi, żeby wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS dla swoich pracowników przez okres trzech miesięcy - dodał prezydent. 
Posłuchaj
  • Prezydent: zaproponowałem, by wszyscy przedsiębiorcy byli objęci tarczą antykryzysową (IAR)
  • Prezydent: powołanie Jadwigi Emilewicz na wicepremiera jest faktem (IAR)
Czytaj także
  • Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że zaproponował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozszerzenie tarczy antykryzysowej
  • W intencji prezydenta przepisy pomocowe miałyby objąć wszystkich przedsiębiorców - także tych, którzy otworzyli działalność przed pierwszym marca 2020 roku
  • Andrzej Duda zaproponował także, by wszystkich przedsiębiorców zwolnić z opłaty ZUS przez trzy miesiące
  • - Te propozycje spotkały się z akceptacją premiera - oświadczył prezydent
  • Dodał, że "rozwiązania, jakie nazywamy tarczą antykryzysową, będą, jak sądzę, dalej modyfikowane i zmieniane w zależności od potrzeb, od sytuacji i od tego, jakie kolejne uzasadnione postulaty i oczekiwania będą zgłaszane"

Briefing prezydenta Andrzeja Dudy dotyczył nowej odsłony tarczy antykryzysowej.

shutterstock kalkulator 1200.jpg
Tarcza finansowa, czyli płynność przede wszystkim. Zobacz nowe formy wsparcia dla firm

- Zakończyło się moje spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremier Jadwigą Emilewicz. Prowadziliśmy konsultacje na temat zmian, jakie jeszcze mogłyby być wprowadzone w tym pakiecie ustaw, nazywanym tarczą antykryzysową - wskazał prezydent. 

Jak dodał, rozmowy to efekt spotkań, jakie głowa państwa odbyła w ostatnim czasie i konsultacji, jakie zostały przeprowadzone z internautami. - Tam był poruszony cały szereg pytań. Pojawiła się m.in. kwestia przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 marca br. Do tej pory nie byli objęci w ogóle przepisami, które nazywamy tarczą antykryzysową. To były też efekty spotkania, jakie wspólnie z panią minister rozwoju odbyliśmy z przedsiębiorcami z branży tekstylnej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

tarcza.jpg
"Kryzys powinien być szansą do poprawienia procedur". Miłosz Lodowski o tarczy finansowej

Więcej firm zwolnionych z ZUS

Andrzej Duda powiedział, że tam pojawił się jeden "bardzo silny postulat". - Mianowicie, że składki, jakie muszą płacić pracodawcy na ZUS w tej chwili, w trudnym dla nich czasie, kiedy de facto nie mają żadnego dochodu, nie funkcjonują wszystkie miejsca sprzedaży i ta branża cierpi w ogromnym stopniu - wskazał.

- Przedstawiłem panu premierowi dwie propozycje, które są moimi oczekiwaniami, odpowiadającymi na podniesione problemy przedsiębiorców - powiedział prezydent. Zaproponowałem, żeby wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS dla swoich pracowników przez okres trzech miesięcy, a po drugie, aby zostali przepisami tarczy antykryzysowej objęci także ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed 1 marca 2020 roku - wymienił prezydent. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Widzimy, które mechanizmy są potrzebne". Wiceminister rozwoju o tarczy antykryzysowej

- Znalazło to akceptację i pana premiera, i pani minister Jadwigi Emilewicz - podkreślił Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że takie zmiany zostaną wprowadzone - dodał. 

Ciągła praca nad ustawami

- Cały czas pracujemy, odbywamy konsultacje, które toczą się także w Pałacu Prezydenckim i - w bardziej zamkniętej formie - w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, prowadzone są cały czas i te rozwiązania, jakie nazywamy tarczą antykryzysową, będą, jak sądzę, dalej modyfikowane i zmieniane w zależności od potrzeb, od sytuacji i od tego, jakie kolejne uzasadnione postulaty i oczekiwania będą zgłaszane - oświadczył prezydent.

- Chcę zapewnić, że zarówno ja, jak i strona rządowa, działająca przede wszystkim w osobie pana premiera i minister Jadwigi Emilewicz i jej współpracowników, czynimy wszystko, by te przygotowywane rozwiązania odpowiadały jak najbardziej rzeczywistemu zapotrzebowaniu i by w jak największym stopniu pomogły przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas po to, by jak najszybciej mogli wrócić do ponownego działania - podkreślił.

borys pawel 1200x660.jpg
"Proste i elastyczne kryteria". Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju o subwencjach dla firm

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tarcza finansowa pomoże chronić miejsca pracy. Wiceminister rodziny: to dla nas najważniejsze

- Ta pomoc ekonomiczna ze strony państwa, w postaci różnych form: pożyczek, kredytów, zwolnień, będzie oferowana jak najcelniej i że przedsiębiorcy będą mogli z niej korzystać - powiedział Andrzej Duda.

Apel do marszałka Senatu

Prezydent zaapelował także do marszałka Senatu, by izba wyższa parlamentu jak najszybciej zajęła się zmianami w prawie poszerzającymi zakres działania tarczy antykryzysowej. 

PAP, IAR, PolskieRadio.pl/ mbl