Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 15.04.2020

Budowa nowych dróg da impuls gospodarce. Wyjaśniamy, jak samorządy mogą otrzymać dotacje na ten cel

Od kilkunastu lat polscy kierowcy są świadkami poprawy jakości głównych dróg w Polsce. Mimo licznych perturbacji, powstała sieć autostrad. Północ kraju z południem połączy autostrada A1, a wschód z zachodem połączą autostrady A4 oraz A2. Również Fundusz Dróg Samorządowych dofinansowuje budowę, przebudowę i remonty dróg powiatowych czy gminnych.

Obecnie trwają przygotowania lub budowy kolejnych odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy w kierunku wschodniej granicy. Powstają też kolejne odcinki autostrady A1.


trasa s8 free 1200.jpg
Andrzej Adamczyk: epidemia nie przerwie inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową

Równocześnie trwa budowa wielu odcinków dróg ekspresowych. Powstają one w całym kraju i umożliwiają szybką i bezpieczną podróż. Oprócz dróg szybkiego ruchu, czy dróg krajowych, w Polsce funkcjonuje cała sieć dróg zarządzanych przez samorządy różnego szczebla.

Z racji, że część z tych samorządów boryka się z problemami finansowymi, niektóre odcinki są w złym stanie, a okoliczni mieszkańcy mają problemy z bezpiecznym poruszaniem się.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ Minister infrastruktury: Fundusz Dróg Samorządowych zapewni aktywizację małych i średnich firm

Dlatego w październiku 2018 roku została uchwalona ustawa, na podstawie której powołano Fundusz Dróg Samorządowych. Jest to instrument wsparcia, którego celem jest poprawa jakości tych dróg i tym samym poprawa mobilności lokalnych społeczności. Jednym z celów jest także poprawa parametrów tych dróg, a co za tym idzie, bezpieczeństwa ich użytkowników.

Źródła finansowania Funduszu Dróg Samorządowych to wpłaty pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z budżetu państwa (w tym z części budżetu, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej), Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie akcje lub udziały są własnością Skarbu Państwa.

Ponadto Fundusz może zostać zasilony środkami pochodzącymi z przekazania skarbowych papierów wartościowych, a także dobrowolnych wpłat na rzecz Funduszu np. przez spółki, w których udziały albo akcje posiada Skarb Państwa.

Środki Funduszu Dróg Samorządowych przekazywane będą na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych, dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także na finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.


autostrada roboty drogowe budowa wiaduktu free shut 1200.jpg
Blisko 600 milionów złotych na przebudowę dróg lokalnych. Zobacz, gdzie zaplanowano inwestycje

By otrzymać dotację z funduszu, samorządy muszą zgłosić się do konkursu organizowanego przez odpowiednich wojewodów. To właśnie wojewodowie ustalają kryteria, które uwzględniają specyfikę danego regionu.

Wysokość dotacji uwzględnia dochody danego samorządu. Kwota przekazana z funduszu na konkretną inwestycję nie może przekroczyć 80 procent wartości tej inwestycji.

Nabór wniosków prowadzi Ministerstwo Infrastruktury. Resort decyduje także o kwotach wsparcia przyznanych dla poszczególnych województw.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg