Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Stanisław Brzeg-Wieluński 21.04.2020

Prezes ZUS: elektroniczne zarządzanie doskonale sprawdza się w kryzysie

- W ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie wzrosły pozytywne oceny Polaków dotyczące działań ZUS. Takie opinie wyrażają świadczeniobiorcy, przedsiębiorcy, lekarze. Z pewnością przyczyniła się do tego informatyzacja systemu, która dziś, w związku z pandemią koronawirusa, okazała się niezwykle potrzebna - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

- Według ostatnich badań CBOS ZUS uzyskał ok. 62 proc. pozytywnych ocen, a jeszcze 4 lata temu było to zaledwie 30 proc. ZUS przez ostatnie 4 lata przeszedł dużą zmianę, głębokie przekształcenia (…). Wprowadziliśmy np. instytucję doradców emerytalnych, którzy do końca marca przyjęli ponad 7 mln klientów. Potem była wielka reforma poboru składek (…), uszczelnienie systemu i daleko idące uproszenie przekazywania pieniędzy - wyjaśniała prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS zauważyła, że bez tych reform dziś znacznie trudniej  byłoby działać w sytuacji kryzysu, a przecież na ZUS spoczywa znaczna część obowiązków związanych ze wsparciem przedsiębiorców i pracowników.

Cyfryzacja ZUS przydała się w pandemii

- Także środowiska medyczne wysoko oceniają naszą reformę elektronicznych zwolnień (…). Bez tej reformy trudno byłoby zarządzać państwem, gdy miesięcznie przeciętnie wydajemy ok. 2 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, a w marcu gdy już rozpoczęła się epidemia wydaliśmy 3 mln takich zaświadczeń (…). Nie byłoby też telemedycyny, która dziś jest tak potrzebna -  mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS poinformowała, że na dziś zostało złożonych 1,3 mln wniosków o zwolnienie ze składek i świadczenie postojowe.

Odnosząc się błędów popełnianych przez wnioskodawców zaznaczyła, że zdarzają się one głównie we wnioskach papierowych.

- Prawie 800 tys. wniosków przychodzi w formie elektronicznej i ponad 80 proc. z nich jest prawidłowa. Ale mamy prawie 50 proc. wniosków składanych w formie papierowej z różnymi błędami: brak podpisu, brak właściwego numeru rachunku bankowego, brak określenia przychodu – wymieniała prof. Gertruda Uścińska.

Zaznaczyła, że błędy wydłużają proces przekazywania pieniędzy bp wymagają przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

- Pracujemy nad wnioskami, które też występują w systemie płatnik, i będą one w ciągu kilku godzin, gdzie możliwość popełnienia błędu będzie wyeliminowana. Będą one w systemie pdf – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska.

Składki na ZUS za marzec będą zapisane w systemie 

Prof. Gertruda Uścińska odniosła się do wątpliwości zgłaszanych przez płatników składek ZUS, którzy już w kwietniu uiścili je za marzec, a teraz, zgodnie z zapisami Tarczy 2.0, mogliby skorzystać ze zwolnienia. Pojawiają się bowiem informacje, że ta składka niejako przepadła. Prezes ZUS wyjaśniła, że nic takie nie będzie miało miejsca.

- Przedsiębiorcy, którzy zostali objęci zwolnieniem ze składek jako trzecia grupa, zatrudniający do 49 pracowników mogą znaleźć się w takiej sytuacji (…) ale jest  to uregulowane i te składki będą podlegały zwrotowi – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw