Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 22.04.2020

Lokaty w polskich bankach coraz niżej oprocentowane. Zmalał też popyt na kredyty

Dla większości lokat średnie oprocentowanie w krajowych bankach zamyka się w przedziale od 0,4 do maksimum 3 procent. To znaczy, że za każdy odłożony tysiąc złotych można dostać nie więcej niż około 25 złotych odsetek po odliczeniu tzw. podatku Belki.
Posłuchaj
  • Niskie oprocentowanie lokat to efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych - mówi Piotr Maszczyk, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. (IAR)
Czytaj także

Jak powiedział Piotr Maszczyk, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, niskie oprocentowanie lokat to efekt ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych.

bankomat 2.jpg
Bankowa lokata to prawie strata. Banki tną oprocentowanie

- Bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski obniżył cenę pieniądza dla banków komercyjnych. Banki komercyjne mogą więc tanio pozyskiwać kapitał na udzielanie kredytów dla swoich klientów. Nie są zatem zainteresowane tym, aby ten kapitał pozyskiwać od gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Nie zależy im na tym, byśmy to my zanosili nasze pieniądze, bo można je tanio pozyskać w banku centralnym. W związku z tym banki komercyjne obniżają oprocentowanie lokat, ponieważ nie potrzebują od nas środków - powiedział Piotr Maszczyk.

Na obniżkę oprocentowania lokat złożył się również niewielki popyt na kredyty gotówkowe. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że w kwietniu liczba zapytań o takie kredyty zmniejszyła się o połowę w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

IAR, PR24, akg