Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 01.05.2020

E-Pity są już wypełnione. Deklaracje należy złożyć lub skorygować do 31 maja

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT – do 1 czerwca bez żadnych konsekwencji. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Ułatwieniem w logowaniu do usługi Twój e-PIT jest wprowadzony tymczasowy profil zaufany. W usłudze Twój e-PIT złożono już ponad 4,5 mln deklaracji.

Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku administracja skarbowa daje więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji, co oznacza brak odsetek za zwłokę.

Korekta do 1 czerwca

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT znajduje się przygotowane zeznanie podatkowe, które 30 kwietnia zostało automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie podatnik nie złożył swojego rozliczenia.


podatki 1200.jpg
Niższe podatki i obniżony ZUS. Prezydent nie zwlekał ws. ulg dla Polaków

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Możliwość korekty będzie dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji – proces będzie trwał w dniach 1-4 maja. Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dotyczące ulg czy organizacji pożytku publicznego, której przekazujemy 1 proc. podatku.

Zwrot nadpłaty do 45 dni lub 3 miesięcy

Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.


shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Rośnie zainteresowanie elektronicznym PIT-em. Złożono ponad 4 mln zeznań podatkowych

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

Aplikacja e-Deklaracje również umożliwia złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia. Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP. Tą metodą można złożyć zeznanie, jak i korektę.

Podatki tylko na mikrorachunek

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2020 r. PIT – podobnie jak CIT i VAT – płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na swój indywidualny rachunek podatkowego (mikrorachunek podatkowy). Numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.


podatki1200.jpg
Sprawdź, jak rozliczyć PIT za 2019 rok. Coraz więcej nowych ułatwień

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wyjdzie kwota do zapłaty, będą mieli automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online bezpośrednio w usłudze.


 Więcej informacji znajduje się na stronie podatki.gov.pl, są tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym dotyczące rozliczenia PIT po 30 kwietnia.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/podatki.gov.pl/DoS