Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jarosław Krawędkowski 11.05.2020

W lasach rośnie zagrożenie pożarowe. Leśnicy apelują o ostrożność

Ponownie zwiększyło się zagrożenie pożarowe w wielu częściach kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim i lubuskim oraz na południu Mazowsza, centrum Lubelszczyzny, północy Śląska i Dolnego Śląska.

Według mapy opublikowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa, na pozostałym obszarze kraju zagrożenie pożarowe określane jest jako średnie, a w kilku regionach małe. Tak jest w centralnych częściach województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz w północnej części Wielkopolski.

 Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach wynika z panującej w kraju suszy. Instytut apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.


susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Prognozy IMGW: susza hydrologiczna będzie się pogłębia

Codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w lasach opracowuje Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref i sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego – od 1 marca do 30 września.

Lasy Państwowe informują, że aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objęte są wybrane obszary leśne na terenie 13 z 430 nadleśnictw.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS