Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 04.06.2020

Powstaje Narodowy Holding Spożywczy. Szansę na konsolidację ma niemal 50 firm

Narodowy Holding Spożywczy ma powstać dzięki konsolidacji firm działających na rynku rolno-spożywczym. Wiodącą rolę ma w nim odgrywać Krajowa Spółka Cukrowa. Na razie pod uwagę brane jest 48 spółek, w których udział ma Skarb Państwa.

Koncepcja holdingu opiera się na konsolidacji spółek działających w branży rolno–spożywczej. Obecnie trwa wybór firm do NHS.

– Myślę, że już w październiku, a najpóźniej do końca roku będzie wiadomo, które spółki ulegną skonsolidowaniu w jeden podmiot. Na tym jednak nie koniec. Naszym celem jest rozwój i zwiększanie skali działania. Dlatego zakładamy, że holding będzie się rozrastał o inne firmy działające na rynku rolno-spożywczym. Nad listą potencjalnych graczy do przejęcia pracuje firma KPMG, z którą została zawarta umowa o świadczenie usług doradczych w zakresie przygotowania i realizacji procesu konsolidacji – mówi wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.


1200_cukier_pixabay.jpg
Krajowa Spółka Cukrowa stanie się holdingiem spożywczym

Stabilizacja cen skupu i zbytu

W wyniku analizy ustalono, że koncepcja konsolidacji przebiegać będzie w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej, jako największego podmiotu z udziałem Skarbu Państwa działającego w przetwórstwie rolno-spożywczym, posiadającego aktywa i potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej. W tym celu już w lutym podpisane zostało porozumienie pomiędzy Skarbem Państwa – reprezentowanym przez ministra aktywów państwowych – a zarządem Krajowej Spółki Cukrowej. Dotyczy ono przygotowania i realizacji koncepcji konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej.

W związku z tym Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej podpisał umowę z KPMG Advisory o świadczenie usług doradczych. Umowa zakłada przygotowanie m.in. strategii konsolidacji spółek Skarbu Państwa oraz realizację wybranego modelu konsolidacji.

Nowy holding ma działać na rynku cukru, owoców, tytoniu i warzyw

– Celem jest uregulowanie sytuacji jak największej grupy rolników i konsumentów przez stabilizację cen skupu i zbytu produktów. Ostatnie lata nieraz pokazały, że rolnicy otrzymują nieporównywalnie mniej za swoje towary w stosunku do tego, za ile są one potem oferowane w sklepach. Do tego chcemy wykorzystać doświadczenia Krajowej Spółki Cukrowej, która zdobyła je w ostatnich latach na rynku buraka – tłumaczy Artur Soboń.

Efektywna produkcja, promocja i sprzedaż

Według Ministerstwa Aktywów Państwowych projekt ma na celu przede wszystkim stworzenie na bazie zasobów Skarbu Państwa silnego podmiotu, który swoją skalą i szerokim wachlarzem działalności będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych.

– Łączenie spółek może być nie tylko impulsem dla rozwoju całego rynku, ale również może przyczynić się do powstania platformy współpracy między wieloma podmiotami z branży rolno-spożywczej, aby nasze polskie towary mogły być efektywniej produkowane, promowane i sprzedawane – podkreśla szef resortu Jacek Sasin.

Z kolei prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa ocenia, że konsolidacja sektora rolno-spożywczego to wielka szansa dla spółki jako producenta żywności.

– Działania te pozwolą nam jeszcze mocniej konkurować na rynku. Nasze doświadczenia ze współpracy z rolnikami są przykładem bardzo dobrych relacji, które będziemy wykorzystywać w kolejnych etapach dywersyfikacji naszej działalności – powiedział prezes Kowa.

Jedna z największych w Europie

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 r. w wyniku konsolidacji trzech spółek cukrowych Skarbu Państwa. Utworzono ją na bazie Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej w Toruniu. Jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot jej działalności stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

pole rolnictwo uprawa wieś 1200.jpg
UOKiK: rolnicy i dostawcy otrzymali ponad 400 mln zł zaległych płatności za ich produkty

Większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa, ok. 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), Zakład "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku oraz "Terminal Cukrowy" w Gdańsku. W 2019 roku buraki cukrowe były uprawiane na areale ponad 100 tys. ha, uprawiało je blisko 15 tys. plantatorów.

Odbiorcami produktów spółki sprzedawanych pod marką "Polski Cukier" są zarówno firmy polskie, jak i koncerny międzynarodowe.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/forsal.pl/wiadomoscihandlowe.pl/DoS