Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 04.06.2020

Dodatek solidarnościowy: zobacz ile wyniesie, kto i na jakich zasadach go otrzyma

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Ustawa określa jego wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania.
Posłuchaj
  • Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za propozycję legislacyjną dotyczącą dodatku solidarnościowego.(IAR)
Czytaj także

Warunkiem uzyskania praw do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni.

1400 zł miesięcznie wypłacane maksymalnie przez 3 miesiące

Jak czytamy w opublikowanym na stronach kancelarii prezydenta projekcie, dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie na 3 miesiące, w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia 2020 r., a jego wysokość wynosić będzie 1400 zł miesięcznie.


morawiecki mid-20604088 1200.jpg
Dodatek solidarnościowy. Premier: to jest ratunek dla wielu osób

Rada Ministrów może przedłużyć okres przysługiwania dodatku

Zgodnie z projektem ustawy, Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia określić dłuższy niż trzymiesięczny okres przysługiwania świadczenia solidarnościowego, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy oraz możliwość znalezienia zatrudnienia przez osoby, które utraciły pracę w związku z pandemią.

Dodatek przysługiwał będzie osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa o pracę została, po dniu 31 marca 2020 r., rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

Dodatek będzie przysługiwał Polakom oraz cudzoziemcom legalnie pracującymi w naszym kraju

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, dodatek będzie przysługiwał osobom zamieszkującym w Polsce, jeżeli są polskimi obywatelami lub obywatelami państw UE czy państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski. Dodatek będzie też przysługiwał cudzoziemcom legalnie przebywającym w Polsce, uprawnionym do wykonywania pracy w naszym kraju.


pmuchmid-20604330 1200.jpg
"Uzupełnienie rozwiązań z tarczy antykryzysowej". Paweł Mucha o dodatku solidarnościowym

Dodatek nie będzie przysługiwał osobom podlegającym ubezpieczeniom społecznym lub obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, w tym emerytom i rencistom; dodatek nie będzie też przysługiwał rolnikom.

Dodatek solidarnościowy uprawnia do ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego

Z tytułu pobierania dodatku solidarnościowego osoba uprawniona podlegać będzie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a podstawą wymiaru składek na te ubezpieczenia będzie wypłacona kwota dodatku solidarnościowego. Składki będzie finansował w całości ZUS.

Uwaga osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych

W przypadku wypłaty zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium wypłaconego przez urząd pracy osoba uprawniona będzie zobligowana podać w oświadczeniu ich wysokość. Oświadczenia składane będą pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Dodatek nie jest obciążony podatkiem dochodowym, chroniony jest przed egzekucją

Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.


shutterstock_1646005354 (1).jpg
Eksperci: potrzebny jest zasiłek solidarnościowy oraz wsparcie na utrzymanie miejsc pracy

Co we wniosku o podatek solidarnościowy

Wniosek o dodatek solidarnościowy zawierać będzie podstawowe dane osoby uprawnionej, dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę, oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków, o których mowa w projektowanej regulacji, wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego oraz podpis osoby uprawnionej.

Ustawodawca proponuje składanie wniosków droga elektroniczną

Proponuje się, by wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego składane były w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem profilu utworzonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

IAR, PAP, Kancelaria Prezydenta jk