Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 13.06.2020

PKP uruchamia połączenia międzynarodowe. Wiemy do jakich krajów

W związku z otwarciem granic dla połączeń kolejowych, PKP Intercity wznawia kursowanie pociągów międzynarodowych od 22 czerwca na trasie do Berlina. 

Połączenia PKP Intercity będą sukcesywnie uruchamiane na trasach do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i Słowacji.

Przewoźnik zapewnia, że negocjuje przywrócenia linii z kolejowymi partnerami zagranicznymi oraz podkreśla, że dla niego priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa w pociągach kursujących po kraju, jak i za granicą.


koleje mazowieckie pociąg free shutter 1200  .jpg
Koronawirus a podróże. Sprawdź obowiązujące od 1 czerwca zmiany

Na początek pociągi do Berlina

Spółka ma przygotowany plan sukcesywnego przywracania relacji międzynarodowych. Pierwsze pociągi w kierunku Berlina zaczną kursować 22 czerwca. Tego dnia wyruszy do stolicy Niemiec nowe, codzienne połączenie - EIC Wisła z Warszawy Wschodniej. Skład wyjedzie ze stacji początkowej o godz. 6:29, dotrze do stacji docelowej Berlin Hauptbahnhof o godz. 12:16.

Pociąg w kierunku Polski odjedzie z głównego dworca Niemiec o godz. 15:43, docierając do Warszawy w godzinach wieczornych (21:21 na stacji Warszawa Wschodnia). Do stolicy Niemiec dojedziemy również z Warszawy składem EIC Sprewa. Natomiast 25 czerwca z Warszawy do Berlina wyjedzie pociąg EIC Odra, a 26 czerwca z Berlina do Gdyni pojedzie IC Gedania.

Do Pragi, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu już wkrótce 

Z kolei pociągi międzynarodowe w kierunku Czech, Austrii, Węgier i Słowacji będą uruchamiane sukcesywnie w drugiej połowie miesiąca. Od 22 czerwca wyruszą składy z Warszawy do Wiednia (EIC Polonia i EIC Sobieski). Tego samego dnia zacznie kursować skład IC Silesia ze stolicy do Ostrawy oraz IC Cracovia z Pragi do Krakowa. Ponadto z Wiednia do Katowic będzie można podróżować pociągiem IC Moravia, a z Grazu do Przemyśla pociągiem IC Porta Moravica. Połączenie Ostrawy z Przemyślem zapewni TLK Galicja.


koleje dolnośląskie free shutter 1200.jpg
Pojedziemy nowymi pociągami. Miliardowe inwestycje na kolei


Wymogi sanitarne w pociągach się nie zmienią  

Przewoźnik przypomina pasażerom o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad ostrożności obejmujących m.in. zasłanianie ust i nosa w pociągu, podczas trwania całej podróży, a także częste mycie rąk.


Wszystkie składy są regularnie dezynfekowane i czyszczone. Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, stacji postojowej, z której wyprawianych jest najwięcej pociągów przewoźnika, dezynfekowane są wszystkie kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi podróżny ma bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami, czy toalety.

PR24.pl/IAR/PAP/DoS