Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 19.06.2020

7 mln Polaków ma już profil zaufany. E-administracja rozwija się bardzo szybko

Profil zaufany, czyli klucz do e-usług, bije kolejne rekordy. Korzysta z niego już ponad 7 milionów Polaków. Dwa lata temu miało go 5 milionów osób mniej. Czym jest profil zaufany? To – mówiąc najprościej – internetowy dokument tożsamości. Nie ma formy materialnej, nie zobaczymy go ani nie dotkniemy, za to równie skutecznie co dowód osobisty w urzędzie potwierdza naszą tożsamość w internecie.

– Profil zaufany można założyć na dwa sposoby. Najprostszy to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Umożliwiają to największe banki w Polsce. Drugi – to złożenie wniosku przez internet i potwierdzenie profilu zaufanego w jednym z ponad 1,5 tys. punktów potwierdzających, które znajdziemy na terenie całego kraju – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Punkty potwierdzające to m.in. urzędy gminy, starostwa powiatowe, oddziały ZUS, NFZ, a także placówki Poczty Polskiej.

Profil zaufany także w bankach spółdzielczych

Na czas pandemii Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło także możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego. Mogą go założyć osoby nie mające konta w banku umożliwiającym założenie i potwierdzenie "tradycyjnego" profilu zaufanego i które jednocześnie nie chcą lub nie mogą odwiedzić punktu potwierdzającego. Wniosek o tymczasowy profil zaufany, który jest ważny trzy miesiące, można złożyć przez internet, a później potwierdzić go w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. Wkrótce profil zaufany będzie też można założyć w wybranych bankach spółdzielczych.

Mając profil zaufany stajemy się e-Polakami i możemy szybko, wygodnie i w pełni bezpiecznie korzystać z e-administracji. Co to oznacza w praktyce? Większość spraw urzędowych załatwimy bez wychodzenia z domu, przez internet.

Profil zaufany jest ważny 3 lata, jego założenie jest bezpłatne, korzystanie z niego także nic nie kosztuje. To co zyskujemy to przede wszystkim czas i wygoda. Dzięki profilowi zaufanemu możemy korzystać z kilkuset e-usług dostępnych na portalu www.GOV.pl. Liczba spraw urzędowych, które możemy załatwić online, stale się powiększa.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni w sferze cyfrowej. Polska awansowała w rankingu DESI



Nieważne, w jakim wieku jesteśmy

Przedsiębiorcy mogą dzięki niemu rozliczyć się i załatwić wiele spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Profil zaufany pozwala także w kilka chwil założyć działalność gospodarczą przez internet.

Rodzice mogą zgłosić narodziny dziecka i wnioskować o świadczenia rodzinne. Natomiast seniorzy mogą zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do Internetowego Konta Pacjenta, wysłać i podpisać pismo do urzędu, i załatwić wiele innych spraw.

- Nieważne, w jakim wieku jesteśmy i czym się w życiu zajmujemy. Profil zaufany przyda się wszystkim. Dzięki niemu można też – bez wychodzenia z domu – złożyć online wniosek o dowód osobisty nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, zawnioskować o odpisy aktów stanu cywilnego, ale też sprawdzić swoje punkty karne, czy zalogować się do aplikacji mObywatel, w której znajdziemy elektroniczne dokumenty – wylicza szef resortu cyfryzacji.

Będzie to rekordowy rok

Profil zaufany pobił właśnie kolejny rekord popularności. Ma go już ponad 7 mln Polaków. Mimo że nie minęła jeszcze pierwsza połowa tego roku, już wiadomo, że będzie to rekordowy rok. Od 1 stycznia 2020 r. do dziś założyło go już 2 396 294 osób! To o niemal 300 tysięcy więcej niż przez cały ubiegły rok. I – uwaga! – ponad 1,2 miliona więcej niż w całym 2018 roku.

– To efekt nie tylko związanych z pandemią ograniczeń w działaniu urzędu, ale także wciąż rosnącego zaufania i przekonania Polaków do e-administracji.  Liczymy na to, że ta tendencja utrzyma się. Chcielibyśmy, aby każdy dorosły Polak podobnie jak ma dowód osobisty, miał także profil zaufany. Stale pracujemy nad nowymi e-usługami oraz udoskonalaniem obecnych. Polacy to dostrzegają i doceniają – mówi Marek Zagórski.

PolskieRadio24.pl/mc.gov.pl/DoS, md