Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 02.07.2020

Kolejna zachęta do segregacji odpadów. W Warszawie stanęły recyklomaty

Recyklomaty nie tylko magazynują, ale i segregują odpady, będąc częścią systemu gospodarowania odpadami. Cyfryzacja tego systemu pozwala też nagradzać jego użytkowników - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W Warszawie, przed budynkami resortu rozwoju i Giełdy Papierów Wartościowych uruchomiono recyklomaty, czyli automaty zbierające zużyte opakowania.

Maszyny mają być częścią systemu, który zachęca i nagradza mieszkańców za segregację odpadów przy użyciu mobilnej aplikacji. Zwrot opakowań skutkuje otrzymaniem punktów, które użytkownik zbiera i może wymienić na inne dobra.

- Gospodarka odpadami staje się jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki - oceniła wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że symbolem rosnącej roli są coraz większe koszty zbierania i recyklingowania odpadów, dlatego ważna jest każda droga do domykania cyklu.

Shutterstock beczki odpady 1200.jpg
Powstanie grupa do walki z przestępczością przeciwko środowisku

- Recyklomat automatycznie sortuje odpady, a system rejestruje wszystkie transakcje i nagradza użytkownika za segregację, przypisując do jego konta odpowiednią ilość punktów - tłumaczyła Jadwiga Emilewicz.

- Punkty mają realną wartość w zależności od wybranego kuponu rabatowego - mówiła.

Minister rozwoju dodała, że recykling się opłaca, a recyklomaty są tego symbolem. Jadwiga Emilewicz powiedziała także, że recyklomat to tylko część systemu, który składa się też z części software'owej, a obecne działania można traktować jako próby stworzenia gospodarki zamkniętej.

Do zmiany przyzwyczajeń potrzeba zachęty

Wicepremier stwierdziła, że polskie społeczeństwo potrzebuje motywacji do zmiany nawyków związanych z odpadami, a taką rolę odgrywają recyklomaty.
Recyklomaty to narzędzie informatyczne i technologiczne, służące budowie systemu zachęt w segregacji odpadów. Zdaniem minister ten system mógłby być szeroko stosowany przez samorządy, które mogłyby udzielić rabatów na usługi publiczne.

- Od ponad roku staramy się przygotować ramy legislacyjne do systemów motywacyjnych rozszerzonej odpowiedzialności producenta, czyli tego, kto opakowanie wprowadza - powiedziała wicepremier. To, zdaniem Jadwigi Emilewicz, umożliwi przygotowanie systemu wspierającego samorządy w tworzeniu zachęt i motywowaniu mieszkańców do segregowania.

PolskieRadio24.pl, PAP, MR, md