Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 01.08.2020

Co trzeci Polak z powodu koronawirusa zmienił swoje plany urlopowe

Wybuch pandemii koronawirusa nie wpłynął na plany urlopowe większości Polaków. Jednak trzy czwarte urlopowiczów spędzi wakacje w kraju – wynika z badania ING. Połowa badanych wykazuje większe zainteresowanie miejscami i atrakcjami blisko miejsca zamieszkania.

Wedle twórców badania przed pandemią około 64 proc. mieszkańców kraju deklarowało wyjazd na urlop podczas wakacyjnych miesięcy. Obecnie ponad jedna trzecia z nich zrewidowała swoje plany i już tylko 42 proc. badanych planuje wakacje poza domem.


agroturystyka chata wieś 1200.jpg
Wakacje z bonem turystycznym. Można go aktywować już z piątku na sobotę

Wypoczynek bardziej aktywny

Autorzy badania sprawdzili, jaki budżet Polacy planują przeznaczyć na wakacyjne wyjazdy. "Blisko połowa pytanych osób (48 proc.) deklaruje mniejsze wydatki niż zazwyczaj. Szukają tańszych rozwiązań, jak kempingi i podróże samochodem" – czytamy.

Wyniki badania pokazują, że ponad 52 proc. badanych wskazuje też na większe zainteresowanie miejscami i atrakcjami blisko miejsca zamieszkania. Poza tym konsumenci stawiają na bardziej aktywny wypoczynek z większą dbałością o niemarnowanie wody, jedzenia i energii.


sypialnia nocleg 1200 free.jpg
Wakacyjne noclegi: zobacz, jakie masz prawa w hotelu, hostelu lub na biwaku

"Nawet 75 proc. planujących urlop spędzi go w kraju. Najczęściej to przynajmniej jeden dłuższy wyjazd (48 proc.) albo jednodniowe wycieczki (14 proc.). Tylko około 24 proc. Polaków zdecyduje się na dłuższy wyjazd poza granicę kraju" – podkreślają autorzy opracowania.

Unikanie tłumu i transportu publicznego

Z wyników badań wynika także, iż Polacy wyraźnie deklarują unikanie tłumu i transportu publicznego – aż 60 proc. podkreśliło to w odpowiedziach. Na nocleg najchętniej wybierają hotele, motele, zajazdy i pensjonaty (44 proc.) oraz wynajmują kwatery prywatne i domki turystyczne (32 proc.). Mniejsza grupa – 13 proc. badanych – zatrzymuje się u krewnych i znajomych.

Mniejszą popularnością cieszą się miejsca, gdzie wypoczynek spędza się grupowo: wyjazd do sanatorium zadeklarowało 2 proc., 3 proc. pobyt w schronisku, a na kemping czy pole biwakowe zdecydowała się co 10. osoba.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS