Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 05.08.2020

Coraz lepsza sytuacja przedsiębiorstw i pracowników. Widać ożywienie gospodarki

Pod koniec lipca co piąta firma zanotowała wzrost zamówień, ale 27 proc. wskazuje na spadek. Odsetek firm planujących utrzymanie poziomu zatrudnienia wzrósł do 78 proc. – wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Prawie jedna trzecia firm (32 proc.) odnotowała spadek przychodów pod koniec lipca w porównaniu z końcem czerwca. 17 proc. przedsiębiorstw zanotowało wzrost sprzedaży, a 43 proc. utrzymało ją na niezmienionym poziomie" – czytamy w raporcie z VIII fali badań sytuacji przedsiębiorstw i pracowników przeprowadzonych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zmieniła się również sytuacja popytowa przedsiębiorstw.

"W zestawieniu z końcem czerwca, pod koniec lipca 27 proc. firm deklaruje spadek nowych zamówień, 21 proc. doświadczyło wzrostu zamówień, zaś niemal połowa (47 proc.) nie odnotowała zmian w tym zakresie. Wzrost zamówień najbardziej widoczny jest w dużych firmach oraz w sektorze produkcyjnym – dotyczył on po 28 proc. podmiotów z obu grup" – wynika z opracowania.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Wszystko co musisz wiedzieć o tarczy antykryzysowej. Zobacz, jak można skorzystać z porad ekspertów

Utrata pracy mało prawdopodobna

Analiza wyników począwszy od pierwszej fali badania z początku kwietnia, pokazuje, że udział firm planujących utrzymanie poziomu zatrudnienia wzrósł z 62 proc. do 78 proc. W połowie lipca takich deklaracji było jednak więcej (83 proc.).

Aktualne badanie pokazuje, że relatywnie niewielki odsetek przedsiębiorstw zgłasza zamiary zmian w wynagrodzeniach. 83 proc. firm planuje utrzymanie dotychczasowych poziomów wynagrodzeń, 6 proc. zamierza je obniżyć, a 5 proc. podwyższyć. Jednocześnie, w porównaniu do sytuacji z lutego, 28 proc. pracowników już doświadczyło obniżenia wynagrodzenia, w przypadku 11 proc. badanych wynagrodzenie uległo zwiększeniu, a dla 55 proc. pracowników nie zmieniło się.

"Pracownicy w zdecydowanej większości (72 proc.) oceniają ryzyko utraty pracy w najbliższych trzech miesiącach jako zdecydowanie lub raczej nieprawdopodobne, 12 proc. badanych widzi możliwość utraty pracy jako zdecydowanie lub raczej prawdopodobną. Większość pytanych (62 proc.) ocenia szanse na wzrost swojego dochodu w bieżącym roku jako zdecydowanie lub raczej nierealne, zaś co czwarty badany (25 proc.) twierdzi, że taka opcja jest zdecydowanie lub raczej realna" – czytamy w raporcie.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Ekspert PFR: od oceny do jakiej kategorii należy nasza firma, zależy wysokość subwencji

Firmy powoli przywracają stan zatrudnienia

Według zastępcy dyrektora PIE, Andrzeja Kubisiaka, na rynek pracy wpływają obecnie cztery silne trendy.

– Obecne plany zwiększenia zatrudnienia są powiązane z jednej strony z sezonowością wzmagającą popyt na pracę, a z drugiej strony z koniunkturą gospodarczą. Wśród firm, które planują zwiększenie liczby pracowników występuje 39 proc. takich, które odnotowały wzrost liczby nowych zamówień.

Jednocześnie nadal wiele przedsiębiorstw korzysta z działań osłonowych, które stymulują utrzymanie zatrudnienia – tłumaczy Andrzej Kubisiak. Podkreśla także, iż na przestrzeni ostatniego miesiąca z 30 proc. do 22 proc. spadł odsetek Polaków pracujących w zmniejszonym wymiarze czasu pracy. To – jego zdaniem – oznacza, że firmy powoli przywracają stan zatrudnienia zbliżony do tego sprzed pandemii, co jest wynikiem ożywienia wywołanego odmrożeniem gospodarki.

Niewielkie trudności z regulowaniem zobowiązań

Jak dodano w raporcie, ponad połowa firm (54 proc.) deklaruje, że posiada wystarczające zasoby finansowe, by przetrwać powyżej 3 miesięcy, ale w połowie lipca takie deklaracje składało 61 proc. ankietowanych. W najlepszej sytuacji są duże podmioty, spośród których płynność finansową powyżej 3 miesięcy deklaruje 90 proc.

"Niepokoić może fakt, iż 38 proc. przedsiębiorstw dysponuje środkami umożliwiającymi im działanie przez maksymalnie kwartał. To najwięcej od czasu pomiaru majowego i o 7 punktów procentowych więcej niż jeszcze miesiąc temu" – podkreślają autorzy badania.

Jednocześnie co piąta badana firma (20 proc.) zgłasza trudności z regulowaniem własnych zobowiązań wobec kontrahentów, ale 79 proc. deklaruje brak takich problemów. Jednocześnie 43 proc. firm przyznaje, że ma trudności z egzekwowaniem należności od kontrahentów, a najczęściej ten problem dotyka małych i dużych przedsiębiorstw (odpowiednio 52 proc. i 46 proc.) oraz firm handlowych, najrzadziej zaś występuje w sektorze usługowym.

 

PolskeRadio24.pl/IAR/PAP/DoS