Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 07.08.2020

Bon turystyczny w szczególnych przypadkach także dla rodziców

W sytuacji gdy hotel nie przewiduje opłaty za pobyt dziecka do określonego wieku, bonem można zapłacić za usługę dla rodzica, bez obecności którego nie można by zrealizować bonu – poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Polskie Bony Turystyczne, co do zasady, są przeznaczone dla dzieci do 18. roku życia, w tym dzieci niepełnosprawne, resort rozwoju przyznaje jednak, że może się zdarzyć, iż organizator imprezy turystycznej lub podmiot świadczący usługę hotelarską, z której to imprezy lub usługi ma zamiar skorzystać rodzic, przewiduje dla dzieci do pewnego wieku zwolnienie z odpłatności.

– W opisanej sytuacji należy dopuścić zapłatę za usługę świadczoną rodzicowi, dziecka, na które przysługuje bon (jako opiekunowi, bez obecności którego, dziecko i tak nie mogłoby zrealizować bonu) – wyjaśnia ministerstwo.

Wakacje plaża wypoczynek turystyka free 1200.jpg
Polski Bon Turystyczny. Wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o oszustwach


Nieprawidłowości to jednostkowe przypadki

Ministerstwo przypomina, że w związku z doniesieniami medialnymi o ofertach odsprzedaży Polskiego Bonu Turystycznego, Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl, na który można zgłaszać nieprawidłowości. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania.

- Na bieżąco monitorujemy przypadki odsprzedawania bonów. Są to jednostkowe przypadki, ale każde tego typu działanie będzie karane. Za wykorzystanie bonu niezgodnie z przeznaczeniem grozi kara grzywny, albo pozbawienia wolności – przypomina resort.

Sprzedawanie bonu jest niezgodne z prawem

Ministerstwo zaznacza, że handel bonem turystycznym jest niezgodny z prawem. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wyraźnie wskazuje, kto może wykorzystać bon: świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane. W związku z tym zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem.

- Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa – podkreśla resort rozwoju.


Dotychczas wydano 402 tys. bonów; beneficjenci wykonali blisko 18 tys. płatności na kwotę ponad 13 mln zł, a w systemie zarejestrowano ponad 12 tys. podmiotów.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md