Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 31.08.2020

Wakacje na drogach. Fotoradary zarejestrowały prawie 250 tys. naruszeń

W trakcie wakacji Inspekcja Transportu Drogowego zarejestrowała prawie 250 tys. przekroczeń prędkości i niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Inspektorzy przez ostatnie dwa miesiące zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo podróżujących w czasie wakacyjnych wzmożonych wyjazdów.

Podczas tegorocznych wakacji fotoradary zarejestrowały prawie 250 tys. przekroczeń prędkości i ponad 9 tys. przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

shutterstock_kierowca choroba 1200.jpg
Główny Inspektor Transportu Drogowego: kierowcy ciężarówek jeżdżą przemęczeni

- Liczba zarejestrowanych przekroczeń prędkości jest porównywalna do liczby naruszeń stwierdzonych w trakcie ubiegłorocznych wakacji. Wprawdzie w pierwszych tygodniach wakacji rosła liczba przypadków niestosowania się do ograniczeń prędkości i była wyższa niż w ubiegłym roku, to jednak w ostatnich dwóch tygodniach wakacji sytuacja zaczęła się stabilizować. Wzrosła natomiast o ponad 21 proc. liczba przypadków niestosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej. System zarejestrował 9,2 tys. takich przypadków - poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Kierowcy ignorują nie tylko przepisy

Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar w Krzywanicach (Mazowieckie) – niemal 3,4 tys. naruszeń. Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h, ale byli też niechlubni rekordziści. Fotoradar w miejscowości Dzierzążnia na Mazowszu zarejestrował pojazd, którego kierowca miał na liczniku 180 km/h. Z kolei z prędkością 167 km/h jechał kierowca przez Kleczanów w województwie świętokrzyskim, a o 113 km, przy ograniczeniu do 60 km/h, przekroczył dozwoloną prędkość kierujący pojazdem w miejscowości Wilków na terenie Dolnego Śląska.

- Przypadki brawurowej jazdy to niestety dowód na to, że kierowcy wciąż ignorują nie tylko przepisy, ale nie myślą o bezpieczeństwie własnym i swoich najbliższych. Apeluję o rozsądek, o przewidywanie skutków swoich decyzji. Stosujmy się do ograniczeń prędkości, zwolnijmy, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, szanujmy innych uczestników ruchu drogowego - podkreślił szef GITD.

Sprawcami większości wykroczeń byli kierujący pojazdami osobowymi. Odpowiadają za blisko 93 proc. stwierdzonych naruszeń. Do ograniczeń prędkości nie zastosowało się niemal 16 tys. kierowców pojazdów ciężarowych, to więcej o 31,5 proc. niż rok wcześniej.

"Bezpieczny autokar" i 155 mandatów karnych

W trakcie wakacji Inspekcja skontrolowała także 29,5 tys. pojazdów ciężkich, w tym ponad 1 tys. autokarów.

pap wypadek s8 1200.jpg
Zmora warszawskich kierowców. Trasa S8 przoduje w liczbie kolizji i wypadków

- W okresie pandemii COVID-19 ruch autokarów wycieczkowych jest mniejszy. Inspektorzy prowadzili jednak w okresie wakacyjnym cykliczne kontrole zarówno w stałych punktach kontroli, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzili stan techniczny blisko 1100 autokarów oraz uprawnienia i stan trzeźwości prowadzących je kierowców - powiedział Alvin Gajadhur.

W tym czasie inspektorzy zatrzymali 32 dowody rejestracyjne, co stanowi ok. 3 proc. wszystkich skontrolowanych pojazdów. W ubiegłym roku takich przypadków było o ok. 2 proc. więcej.

Po kontroli w dalszą trasę nie wyjechało sześć autokarów. W trakcie wakacyjnej akcji "Bezpieczny autokar" inspektorzy wystawili 155 mandatów karnych.


PolskieRadio24.pl/PAP/DoS