Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 07.10.2020

Rząd chce rozwiązać problem tzw. umów śmieciowych. Gowin: podczas pandemii zagrażają pracownikom

- Epidemia pokazała, że to, co jest nazywane tzw. umowami śmieciowymi, w sytuacjach gwałtownego załamania gospodarki, w sytuacjach takich jak pandemia, jest zagrożeniem dla pracowników - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zapowiedział, że rząd zajmie się nimi na najbliższym posiedzeniu.

Wicepremier pytany w programie Tłit na portalu WP, czy popiera oskładkowanie umów cywilno-prawnych, wskazał, że ten kierunek jest nieuchronny. Według niego, dlatego "nieuchronne" jest oskładkowanie umów cywilno-prawnych.

Decyzje ws. ozusowania umów śmieciowych zapadną wkrótce

Gowin zapowiedział, że sprawa umów śmieciowych będzie analizowana na posiedzeniu całego rządu. - Decyzje, jak sądzę, zapadną wkrótce - powiedział.


pracownicy 1200.jpg
Polska z najniższym bezrobociem w Europie. Pomogły nie tylko rządowe tarcze

Na świecie coraz ważniejsze trwałe, dające pewność pracownikom i pracodawcom, formy pracy

Dodał, że co do umów zleceń kierunek zmian cywilizacyjnych nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie jest taki, by dążyć ku trwałym formom pracy.

"To jest na dłuższą metę korzystne także dla pracodawców" - podkreślił.

- I pracodawcom, i pracownikom zależy na tym, żeby ich współpraca miała charakter jak najbardziej trwały i harmonijny - osobna sprawa to jest pytanie o koszty pracy w Polsce - stwierdził.

Jego zdaniem są one "niewspółmiernie wysokie". - Tutaj na pewno będę w niedalekiej przyszłości proponował rozwiązania, które wyjdą naprzeciw także oczekiwaniom pracodawców - zapowiedział.

EN_01419095_0008-1200mm.jpg
"Bezrobocie w Polsce sporo poniżej unijnej średniej". Szefowa MRPiPS o danych Eurostatu

Pytany o działania resortu w sytuacjach, gdy pracownicy są wypychani na samozatrudnienie, tracą umowę o pracę, Gowin przyznał, że nie jest to sytuacja korzystna ani dla pracowników, ani dla pracodawców.

- Rozumiem, że przedsiębiorcy zdecydują się na tego typu działania postawieni wobec groźby bankructwa ich firm - ocenił. - Na pewno będziemy tę sytuację monitorować - zadeklarował.

Zaznaczył, że to, jakie rozwiązania "zastosujemy w najbliższych miesiącach, latach", będzie w dużej mierze zależało od tempa i skali kryzysu gospodarczego. - Ten kryzys jest dopiero przed nami - dodał.

Umowy o dzieło bez ZUS

Jednocześnie wicepremier jest kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło. - To jest praca twórcza i powinna być opodatkowana na dotychczasowych zasadach - wskazał wicepremier.

PAP, jk