Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 02.12.2020

Eksperci: kontrolowana inflacja pomoże przy wychodzeniu z kryzysu

Jeśli inflacja jest kontrolowana przez bank centralny, to nie wyrządza większej szkody konsumentom. Jej wyższy poziom ułatwia natomiast wychodzenie kraju z kryzysu. Pomocne w tym będzie też wsparcie eksportu i wysoka konsumpcja, na którą w Polsce możemy liczyć. Konsumentów mogą jednak niepokoić stale rosnące ceny usług i przyszłoroczne podwyżki, np. za wywóz śmieci – mówili w Polskim Radiu 24 goście "Rządów Pieniądza" – Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego i Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Posłuchaj
21:57 [PR24]PR24 (mp3) 2 grudzień 2020 09_07_58.mp3 Eksperci: kontrolowana inflacja pomoże przy wychodzeniu z kryzysu (Polskie Radio 24)

 

- Inflacja w listopadzie zrobiła kroczek w tył, bo wyniosła 3 proc. wobec 3,1 proc. w listopadzie. Ale jest to poziom najwyższy w UE, już jesteśmy na poziomie Węgier (…). Szacuję, że wyniesie w ujęciu rocznym ok. 2,5 proc. ale w dużym stopniu wynika to z punktu odniesienia – analizowała Monika Kurtek.

Dodała, że przed nami sporo podwyżek cen. Jak mówiła, "gdyby ich nie było, to inflacja w przyszłym roku gwałtownie by nam spadła, a tak pozostanie być może nawet w okolicach 2,5 proc.".

- Gdy patrzeć na wzrost cen, to zdecydowanie prym wiodą ceny usług, gdzie inflacja wyniosła ponad 7 proc. i utrzymuje się to od wielu miesięcy – mówiła Monika Kurtek.

paragon free 1200.jpg
MRPiT: w grudniu można spodziewać się wolniejszego tempa inflacji

Wskazała też na wartość złotego, który w 2020 r. był w stosunku do euro na dużo wyższym poziomie niż rok wcześniej, przekraczał nawet poziom 4,6 zł.

Inflacja pod kontrolą

- Do momentu, gdy inflacja jest pod kontrolą banku centralnego, nie jest bardzo uporczywa dla obywateli. Bardziej dotkliwy dla konsumentów jest wzrost cen usług, zwłaszcza gdy ktoś mieszka w Warszawie i otrzymał już decyzję o podniesieniu cen wywozu śmieci, które też składają się na wskaźnik inflacji – zaznaczył natomiast Piotr Arak, potwierdzając, że w przyszłym roku inflacja powinna utrzymywać się na poziomie ok. 2,5 proc.

Za interesujące uznał porównanie inflacji w państwach Europy Środkowej, w tym w Polsce i na Węgrzech, do tej w państwach Zachodu. Jak podkreślił, "gdy wychodzimy z recesji, inflacja to jest coś, co państwa Europy Zachodniej chciały mieć".

- Jesteśmy na trochę innym etapie rozwoju, inflacja jest u nas wyższa. Jest to związane z tym, że dynamika płac w naszym regionie jest znacznie większa nip w innych krajach. Dodatkowo część produktów, także usług, odstaje w wartości w stosunku do tego, co ma miejsce na Zachodzie. To powoduje, że część usług istotnie drożeje – wyjaśniał Piotr Arak.

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też m.in. do wskaźników dotyczących produkcji, a także nastrojów konsumentów i przedsiębiorców. Pierwszy wyniósł ostatnio tylko 20,5 pkt., drugi zaś 50,8 pkt. więc już kolejny miesiąc utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

- Listopad był ciężki dla wielu branż i sektorów. W grudniu będzie lepiej (…). W sklepach spożywczych, budowlanych wydajemy coraz więcej. Konsumpcja zatem częściowo rekompensuje straty gospodarki. Drugim optymistycznym czynnikiem jest wzrost eksportu – mówił Piotr Arak.

Co do wskaźnika PMI to zdaniem Moniki Kurtek poziom zadowolenia przedsiębiorców "wcale nie wygląda tak różowo". Firmy musiały szukać w listopadzie pracowników, bo wielu było na kwarantannach. Były też zakłócenia w dostawach.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md