Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 05.02.2021

Poczta Polska będzie współpracować z CPK. Stworzy tam centrum logistyczne

Poczta Polska planuje utworzenie na terenie Portu Solidarność centrum przeładunkowego. Spółki Poczta Polska i CPK podpisały dziś porozumienie o współpracy.

Obecnie Poczta Polska posiada na Lotnisku Chopina w Warszawie placówkę pocztową i punkt przeładunkowy, w którym obsługuje przesyłki lotnicze w ruchu międzynarodowym.

W związku z możliwościami, które da Centralny Port Komunikacyjny i Port Lotniczy Solidarność Poczta planuje na jego terenie stworzyć centrum logistyczne, które będzie obsługiwać ruch towarowy w Polsce i za granicą.

1200_samolot_EN.jpg
CPK coraz bliżej. Podpisano umowę na badania terenu, na którym powstanie lotnisko

– To dobra wiadomość dla każdego, kto kupuje lub sprzedaje towary w Internecie. Dokładnie zaplanowana infrastruktura, z uwzględnieniem doświadczenia operatorów logistycznych, będzie oznaczać nie tylko wygodne podróże, ale także szybki i bezpieczny transport towarów. To dlatego tak ważna jest budowa CPK prowadzona we współpracy z Pocztą Polską - powiedział po podpisaniu porozumienia wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. 

Poczta Polska jako największy operator logistyczny w Europie Środkowo-Wschodniej to dla nas kluczowy partner podczas budowy Portu Solidarność. Celem podpisanego dziś porozumienia o współpracy jest koordynacja prac i wspólne inwestycje. Nawiązanie ścisłej współpracy już na etapie planowania portu lotniczego i nowych linii kolejowych dużych prędkości pozwoli na wypracowanie optymalnych rozwiązań. Razem osiągniemy więcej, wykorzystując efekt skali - mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Porozumienie o współpracy zakłada między innymi określanie priorytetów podczas planowania  CPK. Przewiduje też wsparcie ze strony Poczty Polskiej w przygotowywaniu dokumentacji projektowej, konsultacji propozycji niezbędnych aktów prawnych oraz rozwój obszaru innowacji i nowych technologii na styku działalności Poczty Polskiej i CPK. 

To już kolejna umowa o współpracy podpisana przez CPK. W marcu zeszłego roku spółka i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarły porozumienie dotyczące koordynacji inwestycji. Chodzi między innymi o  poszerzenie autostrady A2 między Łodzią i Warszawą oraz budowę Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. 

Dwa miesiące później przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie, na mocy którego brytyjski sektor lotniczy i kolejowy zaoferował know-how w zakresie planowania, projektowania i budowy Portu Solidarność i 1800 km linii kolejowych dużych prędkości.

We wrześniu 2020 roku roku CPK podpisał porozumienie z Polską Grupą Energetyczną, które stanowi, że w rejonie Portu Solidarność powstanie w zgodzie z najnowszymi wymogami środowiskowymi nowa elektrociepłownia. Na podstawie podpisanych umów CPK współpracuje też z Państwowym Instytutem Geologicznym  w zakresie geologii inżynierskiej, hydrogeologii i badań podłoża.

Według rządowych założeń pierwsi pasażerowie mają skorzystać z Portu Lotniczego Solidarność pod koniec 2027 roku.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg