Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 15.03.2021

Oferta Taurona dla rolników. Spółka pomoże im sfinansować fotowoltaikę

Połowa gospodarstw domowych, które zdecydowały się w ubiegłym roku na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych we współpracy z Grupą Tauron, sfinansowała to przedsięwzięcie z darmowego lub nisko oprocentowanego kredytu - podała spółka. Zaoferuje także rolnikom finansowanie fotowoltaiki nisko oprocentowanym kredytem ratalnym.

W ub. roku działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej 97,7 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 658 megawatów. To ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej. W sumie Tauron przyłączył już do sieci energetycznej ponad 145 tys. mikroinstalacji, głównie fotowoltaicznych.

Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 50 kW. Rozwój energetyki odnawialnej to jedno z założeń ogłoszonego przed niespełna dwoma laty przez grupę Tauron "zielonego zwrotu", w ramach którego grupa zamierza znacząco zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszając jednocześnie udział konwencjonalnych źródeł węglowych. Aby zachęcić do instalowania fotowoltaiki, Tauron, we współpracy z bankiem, oferuje darmowe lub nisko oprocentowane kredyty na ten cel.

- W 2020 r. ponad 40 proc. gospodarstw domowych, które kupiły fotowoltaikę od Taurona, skorzystało z kredytu 0 proc., a ok. 10 proc. z nich zamontowało panele PV biorąc kredyt ratalny z niskim oprocentowaniem - poinformował Tauron.

fotowoltaika1200.jpg
Polacy założyli dziesiątki tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Tauron podsumował 2020 rok

Dotychczas kredytową formę zakupu paneli fotowoltaicznych Tauron oferował klientom indywidualnym; teraz podobny mechanizm przygotowano również dla zainteresowanych fotowoltaiką gospodarstw rolnych. Będą one mogły otrzymać nisko oprocentowane kredyty ratalne udzielane przez bank, z którym współpracuje w tym zakresie Tauron.

- Jesteśmy przekonani, że nasza nowa oferta dla gospodarstw zajmujących się działalnością rolniczą spotka się z dużym zainteresowaniem i przyczyni się do rozwoju źródeł OZE na obszarach wiejskich - powiedział, cytowany w poniedziałkowym komunikacie Taurona, prezes spółki Tauron Sprzedaż Rafał Soja.

Przypomniał, że w ub. roku liczba klientów kupujących w Tauronie fotowoltaikę wzrosła sześciokrotnie, co - jak ocenił prezes - potwierdza, iż oferta zakupu paneli fotowoltaicznych wraz z kredytem na ten cel jest istotnym argumentem na rzecz zakupu mikroinstalacji. Grupa zapewnia też bezpłatne doradztwo technologiczne oraz gwarancję na elementy instalacji fotowoltaicznej.

Rolnicy, którzy płacą podatek rolny, mogą odliczyć do 25 proc. kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną. Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji. Można też ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach programu Agroenergia, w którym dofinansowanie na instalację PV o mocy powyżej 30 kW (ale nie więcej niż 50 kW) jest udzielane do kwoty 25 tys. zł.

W ostatnich latach liczba przyłączanych przez Tauron mikro instalacji rośnie skokowo - z ponad 4 tys. w roku 2017 (o łącznej mocy 24 megawatów), poprzez ponad 8 tys. (o łącznej mocy blisko 50 megawatów) w 2018 r., do przeszło 30,4 tys. w 2019 r. i 97,7 tys. – w 2020 r.

PAP, PR24, akg