Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Stanisław Brzeg-Wieluński 01.05.2021

Znamy najnowszy rating Polski agencji Moody's

Agencja ratingowa Moody’s utrzymała długoterminowy rating na poziomie A2 dla Polski. Jednocześnie utrzymano rating krótkoterminowy na poziomie P1. Zdaniem analityków agencji prognozy dla naszego kraju są stabilne.

Rating długoterminowy oparty jest oparty o trzy podstawowe przesłanki: polska gospodarka wykazał dużą odporność na kryzys związany z pandemią koronawirusa, struktura polskiego zadłużenia została określona jako korzystna mimo wzrostu tego zadłużenia, polskie instytucje nadal określane są jako zdrowie mimo niekorzystnych zmian w polskim sądownictwie.

Polska gospodarka lepiej dała sobie radę z COVID-19 

Według Moody’s spadek polskiego PKB o o 2,7 procent w roku 2020 wskazuje, że Polska gospodarka była bardziej odporna na szok pandemiczny w porównaniu z innymi krajami unijnymi. W analizie podkreślono, że średni spadek PKB w całej Unii Europejskiej wyniósł 6,1 procent. Zdaniem analityków agencji wynikało to głównie z korzystnej struktury polskiej gospodarki przy stosunkowo niewielkim uzależnieniu od eksportu i turystyki. Dodatkowo spadek PKB został zahamowany dzięki wsparciu gospodarki środkami budżetowymi. W sumie w okresie pandemii wsparcie to sięgnęło 13 procent PKB.

Moody’s zaznacza, że znaczny wzrost zadłużenia został zrównoważony korzystną strukturą tego zadłużenia. Agencja określa koszty obsługi długu jako relatywnie niskie. Wynika to z faktu, że dług był zaciągany głównie w krajowej walucie. Udział zadłużenia zagranicznego spadł z 28,4 procent w roku 2019 do 23,4 procent w ubiegłym roku. Jest to zgodne z prognozami budżetowymi, które zakładały utrzymanie zadłużenia zagranicznego na poziomie poniżej 25 procent.


shutterstock wykres pieniądze 1200.jpg
Minister finansów: dług publiczny w 2020 roku był niższy od planowanego

Polska ma stabilne instytucje 

Agencja ratingowa określiła stabilność polskich instytucji jako wysoką i podkreśliła ich integrację z instytucjami unijnymi. Jednocześnie Moody's zauważa podwyższoną nieprzewidywalność polityki, a ocena ta oparta jest głównie na obawach dotyczących praworządności. Analitycy zwracają uwagę, że zmiany w systemie sądownictwa mogą grozić podważeniem niezależności sądownictwa i przypominają, że w tej kwestii trwa spór między Polską a Unią Europejską.

Komentarz resortu finansów

Do utrzymania ratingu odniosło się Ministerstwo Finansów. W komunikacie resortu czytamy, że podniesienie oceny ratingowej Polski byłoby możliwe, gdyby rządzący skoncentrowali się na wyzwaniach związanych z harmonogramem wycofywania się z dotychczas wprowadzonych środków wsparcia gospodarki. Taki kierunek działań mógłby z jednej strony zagwarantować trwałe ożywienie, a z drugiej zmniejszyć ryzyko zbyt długiego stosowania wsparcia.
Resort finansów zauważa, że obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku, gdyby sytuacja fiskalna uległa istotnemu pogorszeniu lub wzrost gospodarczy znacznie spowolnił w stosunku do stanu sprzed pandemii.


złotówka pieniądze złoty 1200.jpg
Tadeusz Kościński: aby finansować rozwój gospodarki, trzeba będzie znowelizować budżet

PR24/IAR/sw