Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Kamiński 03.11.2010

Pawlak liczy na inwestycje z Chin

Polska może być miejscem, gdzie inwestycje chińskie w Europie będą się rozwijały dynamicznie.
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar PawlakWicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Takie zdanie wyraził wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który podpisał w środę z wiceministrem handlu Chin Jiang Zengwei deklarację o współpracy polsko-chińskiej.

- Dla Polski to bardzo ważne, bo dzisiaj Chiny są tym krajem, który może w bardzo istotny sposób rozwijać inwestycje. Wiadomo, że jest tam spory potencjał kapitałowy, jeżeli chodzi o możliwości rozwoju. Polska może być takim miejscem, gdzie inwestycje chińskie w Europie będą się dynamicznie rozwijały - powiedział Pawlak dziennikarzom po podpisaniu deklaracji.

Skorzystają na tym m.in. KGHM, Politechnika Warszawska i Aero2

W środę podpisano też cztery inne dokumenty o współpracy gospodarczej pomiędzy polskimi i chińskimi firmami. Umowę na dostawę do Chin w przyszłym roku 100 tys. ton miedzi elektrolitycznej podpisały KGHM Polska Miedź i China Mine Metal Corporation. Dwie umowy dotyczą współpracy w sektorze elektronicznym między chińską firmą Huawei i polską firmą Aero2 oraz między Huawei a Politechniką Warszawską. Polski Ciech podpisał też umowę o współpracy z Sinochem Plastic.

W uroczystości podpisania deklaracji uczestniczył przebywający z wizytą w Polsce przewodniczący Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Jia Qinglin.

To istotne porozumienie gospodarcze

- Podpisanie tych umów to ważny sygnał w relacjach z Chinami, gdy tak wysoka osoba z hierarchii władzy chińskiej odwiedza kraj. Daje to bardzo poważny impuls dla rozwoju współpracy, bo oznacza akceptację i wsparcie władz chińskich, co dla firm i współpracy gospodarczej jest bardzo istotne - powiedział Pawlak.

- W Polsce Huawei utworzyło swoje centrum operacyjne na Europę Środkową i Skandynawię. To przykład, że Polska może być kluczowym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i daje możliwości tworzenia ciekawych i atrakcyjnych miejsc pracy - powiedział Pawlak.

W deklaracji oba kraje zadeklarowały gotowość zacieśnienia przyjaznych stosunków oraz harmonijnego rozwoju współpracy gospodarczej. Celem umowy jest m.in. wzrost polskiego eksportu do Chin, wspieranie polskich przedsiębiorstw na rynku chińskim i inicjowanie nowych kontaktów dwustronnych.

tk