Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Feretycki 31.05.2021

Hiszpania partnerem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podpisano porozumienie o współpracy

Polskie i hiszpańskie firmy mają bliżej współpracować przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zakłada to porozumienie podpisane podczas polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych w Alcalá de Henares pod Madrytem. Rozmowy pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza zakończyło podpisanie kilku porozumień o współpracy.

Międzyrządowe dokumenty dotyczą cyberbezpieczeństwa, polityki przemysłowej i współpracy przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego.

tunel 1200.jpg
Program kolejowy CPK. Znamy projektanta łódzkiego tunelu

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała powiedział, że dokument dotyczący tej inwestycji nada ramy prawne pogłębionej współpracy między firmami zainteresowanymi udziałem w inwestycji.

- Dostrzegamy duże kompetencje firm hiszpańskich. Na przykład hiszpański system kolei dużych prędkości to jeden z największych na świecie - ponad 3000 kilometrów. Zatem ta wiedza, know-how, kwestie organizacyjne na początek, a później również budowa infrastruktury czy sprzedaż taboru. Oczywiście nie przesądzamy tego w tym momencie, jest kilku ważnych graczy międzynarodowych w grze, ale jednym z nich jest Królestwo Hiszpanii i dzisiaj podpisane porozumienie pozwoli tę współpracę nawiązać - powiedział wiceminister Marcin Horała.

Posłuchaj
00:25 11110387_1.mp3 Polskie i hiszpańskie firmy mają bliżej współpracować przy rozwoju CPK (IAR)

Podpisane porozumienia zakładają też współpracę resortów spraw zagranicznych i Akademii Dyplomatycznych obu państw.

Wcześniej w Madrycie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami hiszpańskich inwestorów z brany spożywczej, energetycznej, usług informatycznych i części samochodowych.

Czytaj także:

Hiszpania znajduje się na 5. miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce. Według polskiego rządu obecnie do najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy należą sektor smart city, technologie dronowe i sektor rolno-spożywczy. W 2020 roku odnotowano nieznaczny spadek obrotów handlowych, które utrzymały się na poziomie ponad 11 miliardów euro, z korzystnym dla Polski saldem.

bf