Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 30.06.2021

"Znacząca siła pod względem demograficznym, kulturalnym i gospodarczym". Premier o Trójmorzu

12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB; siła tego regionu jest więc znacząca pod względem demograficznym, kulturowym, jak i gospodarczym - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do uczestników II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie.

Szef rządu stwierdził, że utworzenie sieci gospodarczej regionów Trójmorza otwiera nowy etap współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w regionie.

tau 21628309 1200.jpg
Szef MSZ: Trójmorze to ważny instrument wzmacniania relacji transatlantyckich

- Wierzę, że przed nami kolejny rozdział współpracy rozwijającej infrastrukturę transportową, energetyczną czy cyfrową. W każdej z nich potrzebujemy silnej koordynacji także na poziomie władz samorządowych i lokalnych - mówił Mateusz Morawiecki.

Siła Trójmorza

Premier podkreślał też potencjał samej Inicjatywy Trójmorza.

prezydent Trojmorze Lublin 1200 F.jpg
Prezydent o Trójmorzu: gigantyczny potencjał. W ostatnich latach nasze państwa rozwijają się najdynamiczniej w Europie

- 12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB. Siła tego regionu jest więc znacząca zarówno pod względem demograficznym, kulturowym, jak i gospodarczym - podkreślał szef rządu.



- W ciągu ostatnich lat państwa Trójmorza należały do najszybciej rozwijających się państw UE. Niezwykle cieszy mnie, że liderem tego zestawienia była Polska, której średnie tempo rozwoju w latach 2004-2019 wynosiło 5,3 proc. Byliśmy lokomotywą wzrostu gospodarczego Europy. Warto te pozytywne trendy usystematyzować tworząc trwały model rozwojowy Europy Środkowej - dodał Mateusz Morawiecki. 

Zaznaczył, że w latach 2004-2018 obroty handlowe państw Trójmorza wzrosły o rekordowe 243 proc.

- Europa Środkowa jest dziś przestrzenią ogromnego ruchu inwestycyjnego. Te procesy chcemy wspierać, bo leży to w interesie zarówno Polski, jak i UE - zadeklarował.

Wrażliwość na kwestie bezpieczeństwa

rau 1200 pap.jpg
Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

Premier podkreślił, że kraje Trójmorza łączy nie tylko wspólne doświadczenie historyczne, ale także położenie geopolityczne, które "wymaga od nas większej wrażliwości na kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego".

- Dlatego tak kluczowe są takie projekty jak korytarz północ-południe obejmujący gazociąg Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu, sieć interkonektorów biegnących przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry aż po terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk" - powiedział szef rządu podczas odbywającego się w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza,

Podkreślił, że nie można też zapominać o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną.

- Szansą w tym zakresie może być współpraca w rozwijaniu projektów związanych z wodorem - dodał Morawiecki.

Strategia demograficzna

Za jedno z wyzwań uznał przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym.

- Od 2004 roku ludność państw Trójmorza zmniejszyła się niemal o 3 proc. Prawie co dziesiąty obywatel naszego regionu jest rezydentem w państwie UE niebędącym jego ojczyzną - mówił.



Według Morawieckiego, konieczne jest stworzenie strategii na rzecz zwiększenia dzietności w krajach Trójmorza przy jednoczesnej budowie modelu ekonomicznego, który pozwoli podwyższyć poziom życia co najmniej do średniej unijnej.

Droga życia

dudaz 12.jpg
II Forum Regionów Trójmorza. Prezydent: trzeba się skupić na rozbudowie infrastruktury

Premier podkreślił, że bardzo ważne jest również wzmacnianie bazy infrastrukturalnej. Mówił o znaczeniu projektu Via Carpatia.

- Nowoczesna trasa szybkiego ruchu łącząca państwa bałtyckie z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Grecją, to droga życia, bo pobudza ona życie gospodarcze i społeczne. (...) To droga do pełnej nowoczesności dla Polski wschodniej i krajów Trójmorza - stwierdził Morawiecki.

Odbudowa po pandemii

- Po pandemii Trójmorze ma szanse wejść na nowy poziom rozwoju. To będzie coś znacznie więcej niż powrót do wcześniejszego wzrostu gospodarczego – powiedział premier w Lublinie.

Posłuchaj
00:20 pote.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: naszym obowiązkiem jest rozwinąć potencjał inicjatywy Trójmorza (IAR)

 

Wyraził zadowolenie, że województwo lubelskie "podjęło się stworzenia bezpośredniej platformy współpracy pomiędzy samorządami 12 państw Trójmorza".

Białystok 1200.jpg
Prawie 1,7 mld euro unijnych dotacji dla woj. podlaskiego. To więcej niż się spodziewano

- Jednostki samorządu terytorialnego najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców, warto więc włączyć je w realizację projektów państw Trójmorza, aby wspierały rozwój poszczególnych regionów zgodnie z oczekiwaniami ich mieszkańców – mówił.

Cenne polskie know how

Podkreślił, że "polskie samorządy potrafią efektywnie pozyskiwać i wydawać środki unijne na wdrażanie projektów infrastrukturalnych".

- Polska jest liderem w zakresie absorpcji, alokacji środków. Nasze doświadczenie stanowi cenne know how, którym warto się dzielić z władzami lokalnymi innych państw – dodał.

Nowy model regionu

Polski Ład.jpg
Na Polskim Ładzie zyskają samorządy. Znamy szczegóły finansowania ich inwestycji z tego programu

- Regionalna sieć to także nowa szansa na źródła finansowania projektów infrastrukturalnych – powiedział premier, według którego "kluczowe może okazać się wykorzystanie nowych narzędzi mobilizacji kapitału prywatnego, a także wzrost zaangażowania pozaeuropejskich instytucji rozwojowych", np. z USA i Japonii.

Wyraził przekonanie, że zacieśnianie relacji między państwami regionu, także na szczeblu lokalnym może się przyczynić "do wypracowania nowego modelu rozwoju Europy Środkowej"

fc