Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Dydliński 13.01.2022

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze. Ministerstwo Infrastruktury pokazało dane

Rok 2021 był bezpieczniejszy na polskich drogach, od roku 2020 i 2019. Dane przedstawił wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas uroczystości związanej z podpisaniem umów na unijne dofinansowanie dla policji drogowej. Ze statystyk resortu wynika, że w zeszłym roku doszło do mniejszej liczby wypadków. Mniej było także ofiar śmiertelnych.

W porównaniu do 2020 roku, w 2021 roku było o 9 procent wypadków mniej. Liczba zabitych była o 17 procent mniejsza od tego wskaźnika w 2020 roku, co oznacza, że na drogach zginęło o 108 osób mniej. Odnotowano także spadek o 8 procent liczby osób rannych wskutek wypadków.

Edukacja, ale i karanie

Jak mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber, jest to skutek przede wszystkim polityki resortu, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Z jednej strony prowadzone są kampanie edukacyjne, które mają pokazać, jakie są skutki nieodpowiedzialnej jazdy. Z drugiej zaś strony ministerstwo modyfikuje przepisy dotyczące ruchu drogowego w taki sposób, by wyeliminować z dróg kierowców jeżdżących nieodpowiedzialnie i niebezpiecznie. Jako przykład wymienił podwyższenie kar za przekroczenie prędkości, czy jazdę po spożyciu alkoholu.

Czytaj także:

- Te statystyki pokazują, że idziemy w dobrym kierunku, ale musimy też wzmacniać kolejny komponent, którym jest egzekucja przepisów. Za ten komponent jest odpowiedzialna polska policja – mówił Rafał Weber.

Drogówka będzie miała nowe auta i sprzęt

Dziś w Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana umowa na dofinansowanie zakupu samochodów dla policji drogowej. W sumie policja otrzyma 46 milionów złotych unijnego wsparcia. Pieniądze zostaną wydane także na inny rodzaj sprzętu, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Rafał Weber podkreślił, że nieuchronność kary spowoduje, że wielu kierowców zdejmie nogę z gazu i będzie jeździć bezpieczniej. Wiceminister infrastruktury zwrócił też uwagę na jeszcze jeden aspekt dotyczący poprawy bezpieczeństwa na drogach. To inwestycje, których celem jest między innymi zredukowanie liczby wypadków. Wśród najważniejszych działań wymienił program budowy stu obwodnic, a także budowę dróg ekspresowych.

Rozbudowa infrastruktury poprawia bezpieczeństwo

W przypadku obwodnic ruch zostanie wyprowadzony poza miasta, co się w znacznym stopniu przyczyni do poprawy bezpieczeństwa. Drogi ekspresowe, to gwarancja bezkolizyjnych skrzyżowań, płynnej jazdy i dogodnej dla kierowców infrastruktury.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md