Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Natalia Wierzbicka 23.02.2022

"Sankcje wobec Rosji powinny być dużo bardziej dotkliwe". Premier o powstrzymaniu agresji na Ukrainę

- Sankcje wobec Rosji powinny być dużo bardziej dotkliwe, żeby powstrzymać dalszą agresję - zaznaczył w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że szef MON Mariusz Błaszczak i prezydent Andrzej Duda zabiegają o to, aby wschodnia flanka NATO była jak najmocniejsza.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Unia Europejska, KanadaJaponia Australia - wszystkie te kraje w ostatnich godzinach nałożyły sankcje na Rosję. To reakcja na uznanie przez Władimira Putina dwóch samozwańczych republik z ukraińskiego Donbasu i na wysłanie na Ukrainę rosyjskich żołnierzy.

"Sankcje powinny być dużo bardziej dotkliwe"

Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że przedstawiony wstępnie w poniedziałek wieczorem pakiet sankcji Unii Europejskiej na Rosję był bardzo łagodny. Wskazał, że w ciągu ostatnich kilkunastu godzin odbył szereg rozmów m.in. z kanclerzami Niemiec i Austrii, z premierami krajów Europy Środkowej, z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

- Dzisiaj już widzimy, że propozycje sankcji są inne, dalej idące (...). Rozmowy już dzisiaj wskazują na to, że jest zrozumienie po stronie naszych partnerów, że sankcje powinny być dużo bardziej dotkliwe, ten pakiet sankcji powinien być bardziej zdecydowany, mocny. Tak mocny, aby był skuteczny, przede wszystkim w powstrzymaniu dalszej agresji Rosji - mówił premier.

Podwyższona świadomość dot. zamiarów Putina

Szef rządu zaznaczył, że jeżeli pakiet jest łagodny, to jest to tylko zachęta do bardziej agresywnych działań. - Dzięki naszej dyplomatycznej akcji, wielu rozmowom też pana prezydenta Andrzeja Dudy jesteśmy dzisiaj, po półtora dnia, w innym miejscu. W miejscu dużo wyższej świadomości, stanu podwyższonej świadomości u wielu naszych partnerów dotyczącej tego, jakie są faktyczne zamiary Władimira Putina - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że drugim wymiarem działań, obok przekonywania europejskich partnerów, jest wzmocnienie wojskowe wschodniej flanki NATO. Mówił, że szef MON Mariusz Błaszczak i prezydent Andrzej Duda prowadzą rozmowy zabiegając o to, aby wschodnia flanka była jak najmocniejsza.

Czytaj również:

Amerykański prezydent Joe Biden poinformował, że zablokowane zostaną dwie instytucje finansowe, a restrykcje mają dotknąć także elity finansowe Rosji i ich rodziny. Niemcy wstrzymały certyfikację gazociągu Nord Stream 2. Oznacza to, że gotowy już gazociąg na razie nie zostanie uruchomiony.

Unia Europejska nałoży sankcje na rosyjskie banki oraz deputowanych Dumy. Wielka Brytania z kolei obłoży restrykcjami pięć rosyjskich banków oraz trzech biznesmenów. Australia wydała zakaz wjazdu oraz nałożyła restrykcje finansowe na ośmiu członków rosyjskiej rady bezpieczeństwa za ich udział w przygotowaniu inwazji.

Kanada, podobnie jak wcześniej USA, wydała zakaz jakiejkolwiek współpracy z przedstawicielami samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska. Sankcje dotkną też deputowanych Dumy oraz przedstawicieli dwóch rosyjskich banków. Japonia, tak jak Stany Zjednoczone, wydała zakaz handlu rosyjskimi obligacjami. Zamroziła też konta kilku Rosjan.

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

nt