Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 09.03.2022

Komisja Europejska przeznaczyła środki na wsparcie uchodźców. 500 mln euro na walkę ze skutkami wojny

Komisja Europejska podała we wtorek, że przekaże "znaczne wsparcie unijne dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz dla przyjmujących je państw UE".

"W związku z nieuzasadnioną i niesprowokowaną inwazją wojskową Rosji na Ukrainę europejska solidarność wyraża się w praktyce bezpośrednią pomocą humanitarną, nadzwyczajną pomocą w zakresie ochrony ludności, wsparciem na granicy, a także wprowadzeniem jasnego statusu prawnego, który umożliwia objęcie osób uciekających przed wojną natychmiastową ochroną w UE" - poinformowała KE.

Dodała, że dostępna pomoc obejmuje m.in. pomoc humanitarną. Przypomniała, że jak ogłosiła przewodnicząca Ursula von der Leyen, co najmniej 500 mln euro z unijnego budżetu przeznaczono na radzenie sobie z tragicznymi humanitarnymi skutkami wojny, zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami.

Środki przeznaczone na pomoc

"90 mln euro z tej kwoty już wykorzystano na pomoc humanitarną dla Ukrainy (85 mln euro) i dla Mołdawii (5 mln euro), w celu zapewnienia żywności, wody, opieki zdrowotnej, schronienia i pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb osób w najtrudniejszej sytuacji. W odpowiedzi na sytuację wyjątkową nastąpiło uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności na największa skalę w historii, dzięki czemu do potrzebujących w Ukrainie dotarły już miliony przedmiotów, w tym pojazdy, apteczki, namioty, koce i śpiwory, a dalsza pomoc przekazywana jest do krajów sąsiednich - Mołdawii, Polski i Słowacji - w celu wsparcia wszystkich, którzy uciekają przed wojną" - oznajmiła KE.

Komisja przedstawiła wytyczne operacyjne, "aby pomóc funkcjonariuszom straży granicznej państw członkowskich w efektywnym zarządzaniu napływem osób i skrócić czas oczekiwania na granicach z Ukrainą przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa".

"Także agencje UE wspierają państwa członkowskie dodatkowym personelem i wiedzą fachową - na przykład 49 pracowników Fronteksu zostało rozmieszczonych na granicach UE-Ukraina i Mołdawia-Ukraina, a kolejnych 162 pracowników trafi do Rumunii. Mołdawia otrzyma również dodatkowe 15 mln euro na pomoc w zarządzaniu tą sytuacją" - podała KE.

Dyrektywa w sprawie tymczasowej ochrony

KE poinformowała też, że "w rekordowym czasie UE jednomyślnie zdecydowała się uruchomić dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony, aby zapewnić potrzebującym przejrzystość i bezpieczeństwo, nadając im prawo do wsparcia socjalnego, dostępu do rynku pracy i edukacji".

"Centralnym elementem tego podejścia jest solidarność między państwami członkowskimi. "Platforma solidarności", na której państwa członkowskie mogą wymieniać się informacjami o zdolności przyjmowania, będzie koordynowana przez Komisję. W ramach funduszy w obszarze spraw wewnętrznych na lata 2021-2027 państwa członkowskie otrzymają również znaczne dodatkowe zasoby, pozwalające zapewnić odpowiednie ośrodki dla cudzoziemców i skuteczne procedury azylowe. Dodatkowo Komisja proponuje przedłużenie okresu wdrażania środków finansowych dostępnych dla państw członkowskich w ramach funduszy w obszarze spraw wewnętrznych na lata 2014-2020, co pozwoli przeznaczyć około 420 mln euro na dodatkowe wsparcie" - podała.

Komisja przekazała też, że przyjmuje również wniosek ustawodawczy, które zapewni dodatkową elastyczność w zakresie finansowania różnorakich środków wsparcia dla osób uciekających z Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

"Środki z tych funduszy spójności mogą zostać przeznaczone na przykład na inwestycje w edukację, zatrudnienie, mieszkalnictwo, opiekę zdrowotną i opiekę nad dziećmi, a w przypadku FEAD - na podstawowe wsparcie materialne, takie jak żywność i odzież. W celu dalszego wspierania państw członkowskich nadzwyczajna 100-procentowa stopa współfinansowania wprowadzona w odpowiedzi na pandemię zostanie przedłużona o rok. Ponadto około 10 mld euro z funduszy "Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy" (REACT-EU) na 2022 r. jest łatwo dostępne i może zostać wykorzystane na finansowanie działań wspierających osoby uciekające z Ukrainy" - zauważyła KE.

  • Czytaj także:

Joe Biden ogłosił decyzję. "Nie" dla rosyjskiej ropy

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib