Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 16.03.2022

Polskie koleje stają na wysokości zadania. Już ponad tysiąc pociągów zabrało uchodźców z granicy

Od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę do 15 marca włącznie, z Polski wyjechało 370 pociągów z uchodźcami z Ukrainy do Niemiec i Czech. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.

"Do 15 marca br. łącznie, z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma i Krakowa) wyjechało 370 pociągów z uchodźcami, w tym 301 pociągów stałego kursowania i 69 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 99,8 tys. osób" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Resort dodał, że polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.

Współpraca z zagranicznymi przewoźnikami

Jak informuje ministerstwo, łącznie, od 24 lutego do 15 marca ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono 232,4 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 100 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 132 tys. pociągami specjalnymi.

W tym czasie z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 1.184 pociągi, w tym 882 pociągi stałego kursowania i 302 pociągi dodatkowe.

- Robimy wszystko, by transport uchodźców po Polsce i poza jej granice odbywał się jak najsprawniej. Dlatego ściśle współpracujemy z zagranicznymi przewoźnikami kolejowymi, co pozwala na bardziej efektywne przewożenie uchodźców do Polski i innych krajów. Kolejarze w tak trudnych sytuacjach pozostają zawsze na służbie, odpowiadając na apel potrzebujących pomocy, za co im serdecznie dziękuję - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nieodpłatne przejazdy pociągami TLK i IC

Działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych koordynuje polski narodowy przewoźnik - PKP Intercity.

Ministerstwo infrastruktury przypomina, że obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej od 26 lutego mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

PR24.pl, PAP, DoS